A magyar, cseh, lengyel és szlovák szakminisztériumi vezetők 2014. március 14-én, Brüsszelben írták alá a magas szintű munkacsoportot létrehozó szándéknyilatkozatot.

A visegrádi országok miniszterelnökei tavaly októberi találkozójukon megállapodtak, hogy szakminisztereiket az észak-déli közlekedési kapcsolatok javítását célzó lépések kidolgozásával bízzák meg. A magyar kezdeményezésre e célból életre hívott magas szintű munkacsoport feladatköre a tárcaközi egyeztetések eredményeként kibővül. A testület a jövőben a nemzeti közlekedési stratégiák és az uniós döntés-előkészítés során képviselendő álláspontok összehangolása mellett a közlekedésbiztonsággal, az infrastruktúrafejlesztés környezetvédelmi aspektusaival, az intelligens közlekedési rendszerekkel (ITS) is foglalkozik majd.

A szándéknyilatkozatot aláíró Völner Pál infrastruktúráért felelős államtitkár elmondta: a munkacsoport első szakértői szintű előkészítő ülését március második felében, Pozsonyban tartják. A találkozó témakörei közt szerepel a V4 államok közlekedési stratégiáiról szóló egyeztetése.

A szakterületi vezetők a Közlekedési Tanács ülése alkalmából megrendezett találkozójukon közös V4 nyilatkozatokat adtak ki két fontos uniós szabályozási javaslatról. A belföldi vasúti személyszállítási szolgáltatások piacának megnyitásáról szóló rendelettervezet kapcsán egyebek mellett jelzik, hogy a 2019. december 2-ra kitűzött céldátum álláspontjuk szerint túl korai. Az egységes európai égbolt (SES) kezdeményezés felgyorsítását célzó jogszabálycsomag előkészítésére is több időt tartanak szükségesnek.

A visegrádi országok egyetértenek a hatályos szabályozás egyszerűsítésére irányuló bizottsági szándékkal, úgy vélik azonban, hogy a javaslat jelenlegi formájában komoly fenntartásokra ad okot. Völner Pál, a V4 elnökeként az aláírt dokumentumokat átadta Siim Kallasnak, az Európai Bizottság alelnökének és a soros görög elnökség képviselőjének. A nyilatkozatokat a tagállamoknak is eljuttatják, hogy lehetőséget adjanak más tagállamoknak is a csatlakozásra.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)