A békési nagyközség több mint kétmilliárd forintos szennyvízcsatornázási és szennyvíztisztítási beruházását 2013. szeptember 25-én adták át. A fejlesztést az Új Széchenyi Terv és az EU Önerő Alap az elszámolható összköltség 95 százalékával támogatta. Az ünnepélyes átadón Völner Pál infrastruktúráért felelős államtitkár bejelentette: országszerte 530 milliárd forint értékben valósulnak meg a lakosság életkörülményeit és a környezeti fenntarthatóság feltételeit javító szennyvízkezelési projektek.

(Az MTVA felvétele)

Gádoroson mostanáig nem működött szennyvíztisztító telep, és nem volt kiépített szennyvízcsatorna hálózat sem. E létesítmények hiányában a nagyközségben élők közműpótló berendezések, szennyvíztározó latrinák és szikkasztásos módszerek alkalmazására kényszerültek. A megvalósult fejlesztésnek köszönhetően a gádorosiaknak nem kell többé szippantókocsit hívniuk, megszűnnek a magas talajvízszint miatti dugulások, az udvarok és kertek mentesülnek a környezetterhelő anyagoktól.

A beruházás részeként egy 26 kilométeres gerincvezeték épült meg öt közterületi átemelővel. A több mint 1650 házi bekötéssel a települési ingatlanok közel kilenctizede csatlakozik a csatornahálózatra. A nagyközségben eleveniszapos biológiai és kiegészítő vegyszeres technológiával működő, napi 400 m3 kapacitású szennyvíztisztító létesült.

Völner Pál infrastruktúráért felelős államtitkár elmondta, hogy az eredeti, 87 százalékos támogatási intenzitás az EU Önerő Alap segítségével emelkedett magasabb szintre. A kedvezményezett önkormányzatnak így mindössze az elszámolható összköltség huszadrészét kell saját forrásból előteremtenie.

A Környezet és Energia Operatív Program adott kiírásában 86 projekt megvalósításához 170 milliárd forintot nyertek el a pályázók. Az Új Széchenyi Terv forrásaiból nyújtott 447 milliárd forint támogatás összesen 230 szennyvízkezelési fejlesztés létrejöttét segíti elő Magyarországon.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)