A kormányzó párt gazdasági kabinetvezetője már jövő hétfőn elfogadtatná az országgyűléssel a földgáz ellátásról és a villamos energiáról szóló törvény módosítását. Völner Pál erről a HírTV Rájátszás című műsorában beszélt.

Ismét hatósági árassá tenné a Fidesz a lakossági gáz- és áramtarifát. A kormányzó párt gazdasági kabinetvezetője már jövő hétfőn elfogadtatná az országgyűléssel a földgáz ellátásról és a villamos energiáról szóló törvény módosítását. A sürgősségi tárgyaláshoz ellenzéki szavazatokra is szükség van, mert a házszabálytól csak négyötödös többséggel lehet eltérni. Ha a Fidesz-KDNP megkapja a támogatást, júliustól a törvény erejénél fogva nem emelkedhet a gáz ára. Az új szabályozás szerint ugyanis a lakossági tarifákat 30 nappal az érvénybe lépésük előtt ki kellene hirdetni, ami most nem lenne tartható.

Műsorvezető: Az iménti beszélgetést nem tudom, mennyire hallotta odakint.

Völner Pál: Nagyrészt hallottam.

Műsorvezető: Akkor inkább úgy kanyarodnék vissza, hogy a bányászok nyilván azt mondják, hogy a szénfillérek valóban fillérek, tehát nem olyan sok pénz az, máshol is van ilyen. De hosszú távon az lehetséges-e és önök pártolják-e azt, hogy egy tartósan veszteséges bányavállalat vagy erőmű ilyen típusú lakossági kötelezettségből kiegészítve maradjon talpon?

Völner Pál: Hát a fogyasztók nagy többségének biztosan nem elfogadható, hogy ilyen-olyan jogcímeken különböző vállalatokat finanszíroznak, amelyeket életben kell tartanunk. Ugyanakkor vannak uniós előírások is, amelyek szintén gátolják ezt a folyamatot. Tehát ezek a realitások, amelyeket figyelembe kell venni. Ugyanakkor ahogy itt a szakszervezeti vezetéstől is elhangzott, Illés úrtól. Tehát nem lehet közömbösen elmenni 1500 munkavállalónak a sorsa mellett. Tehát mindenképpen olyan kompromisszumos megoldásokat kell itt a nyár folyamán találnunk, amit miniszter úr célul kitűzött maga elé, amely a munkavállalók érdekeit, az ott lévő ellátás érdekeit messzemenően figyelembe veszi. És abban a 2014-ig tartó folyamatban, amiről itt elhangzott, ami a … kapcsán került kitűzésre a környezetvédelmileg megfelel addig az időpontig az erőmű a kívánalmaknak, addig egy olyan fajta levezetése történjen a dolgoknak, ami mind a bányászat, mind az erőmű sorsát rendezi. És annak az 1500 munkavállalónak pedig 2014-ben is, vagy aki még nem ment nyugdíjba közülük, munkahelyet fog biztosítani.

Műsorvezető: Magyarán, hogyha be is kell zárni, nyitni kell helyette valamit?

Völner Pál: Igen, tehát az erőmű helyett lehet, hogy egy másik erőművet, távfűtést nyilvánvaló egy újabb távfűtőművel kell megoldani. És hát azok a munkavállalók, akik ott dolgoznak, hát részben … bányászat folyik. A bányászattal foglalkozhatnak. Nagyon hosszú és nagyon drága rekultivációs munkálatoknak nézünk elébe, szintén nem külföldről fogunk ehhez munkavállalókat nyilván hívni. És hát gyakorlatilag ami most elvárás az MVM vezetése és a …-nek az igazgatósága felé, több alternatívát tegyenek le, hogy milyen lépcsőfokonként, milyen létszámokkal, és hogyan történne meg ennek a folyatnak a lezárása. Hiszen senki nem gondolhatta komolyan, hogy 2014-ben majd azt mondjuk, hogy elérkezett 2014, feltesszük a lakatot, és mindenki mehet világgá. Tehát ez egy folyamat.

Műsorvezető: Akkor itt most akkor döntés nem lesz, ha jól értem, ez egy hosszabb távon tervezett folyamat. Akkor van még egy tovább egy másik fontos. Viszont valószínűleg a napokban is hatást gyakorló döntésre. Azzal, hogyha a kormányzat visszaveszi az ármegállapítási jogot, hatósági árakat fog tudni megint meghatározni, azzal már a közeljövőben tervezett közmű áremelések is hát kútba eshetnek. Mert ott 30 napig kéne hirdetményben ezt jelezni. Tényleg ez lesz? És lejjebb mennek-e az árak – ez izgat mindenkit.

Völner Pál: Én azt mondanám, hogy nem véletlenül most került sor erre a lépésre, és ennek a bejelentésére. Hiszen mind az áram-, mind a gázáraknál csökkenés, növekvés témája került szóba. A gázáraknál egy elég drasztikus emelésről volt szó. Ugyanakkor látható, hogy olyan a gazdasági helyzet, amikor nemcsak mi, hanem az előző kormányzat is, és nem biztos, hogy mindig azon a módon, ahogy mi képzeljük el, áldozatokat követelt a lakosságtól. Mi úgy látjuk, hogy ez egy olyan gazdasági helyzet, ahol mindenkinek áldozatot kell vállalnia, mindenkinek ebben részt kell vállalnia, mindegy, hogy bankokról van szó, mindegy, hogy szolgáltatókról van szó. Mert azok, akik itt laknak, ebben az országban, a maguk részét már hozzátették. Tehát gondoljunk csak a szuper bruttósítás történetére, ahol előadták, hogy mindenkinek több lesz a bére, ma amikor szóba került, hogy esetleg eltörölnénk, akkor rögtön kijelentette a pénzügyminiszter, a volt pénzügyminiszter úr, hogy ez 500 milliárd forinttal csökkentené a költségvetés bevételeit.

Műsorvezető: Azt nem oldották fel ezt a problémát, vagy ellenmondást. De önök hát ugye abban a világban élünk, ahol mindig azt mondták az utóbbi 8 évben legalább is, hogy a szabad piac hat. Végre elértük a szabadpiaci árat, ez nagy dolog, és az etatista állam határoz meg csak árakat. Hogyan tudják önök ezt versenyjogon átvinni mondjuk? Van-e ilyen probléma ezzel?

Völner Pál: Én azt mondom, hogy van egy gazdasági szükségszerűség. Mindig azt mondják, hogy a piaci szereplők elvárásainak meg kell felelnie ennek az országnak. Mi pedig azt mondjuk, hogy mindazok, akik ebben az országban vannak, ha meg kell, hogy feleljünk a piaci szereplők elvárásainak, akkor ebből mindenkinek részt kell vállalnia. Így kerülnek terítékre a szolgáltatók. Természetesen nekik sem könnyű a helyzetük bizonyos esetekben a hosszú távú gázszállítási szerződésekre gondolunk. Tehát nyilván hogy nekik is olyan alternatívákat kell kínálnunk, kompenzációkat, és kompromisszumokat kell velük kötnünk, hogy ne egy ilyen multik elleni hangulatnak tűnjön ezeknek az intézkedéseknek a sorozata. Tehát nekik ez a piac fontos kell, hogy maradjon. Meg kell találniuk itt a számításaikat, de mi azt mondjuk, hogy hosszú távon. Nem ebben az egy évben vagy két évben, amíg válság van. Olyan megoldásokra kell jutnunk, hogy amikor adott esetben egy ilyen áremelési moratórium véget ér, akkor ne zuhanásszerűen zúduljon rá egy nagyfokú áremelés majd a piacra.

Műsorvezető: De azt jól értik-e a hírmagyarázók, sok publicista próbálja értelmezni a szűkszavú intézkedéseket, hogy a nagyüzemi, a nagykereskedelmi gáz árát is önök szabják meg. Tehát így a szolgáltatókat, a termelőket is egyformán hát veszteségbe kényszerítik? Valóban ők több veszteséget fognak-e majd termelni?

Völner Pál: Én azt hiszem, hogy a nagyüzemeknél, termelőknél, kereskedőknél, bankoknál veszteségről azért nem beszélhetünk, mert ezek a piaci szereplők mindig tovább tudják hárítani a veszteségeiket. Tehát ugyanúgy megfizettetik adott esetben azokkal a rétegekkel, akik fizetőképesek. Itten a lakossági áraknál én azt érzem inkább, hogy ma nagyon sokan nem fizetőképesek ezen a piacon. És én azt mondom, hogy a gázbeszerzések, a hosszú távú szerződések körül különböző piaci szereplők körül, és ebbe beleérthetjük akár az orosz relációt is, nagyon sok kitárgyalnivaló van, nagyon sok kompromisszum lehetőség van. Ezek nélkül a lépések nélkül erre soha nem kerülne sor, mert mindenki ül a maga kényelmes pozíciójában és nem keresi azokat a megoldásokat, ahogy közösen lenne jó.

Műsorvezető: Ön, ha most tagoltan kéne mondania, hogy lesz-e vagy nem lesz-e gázár-emelés, akkor mit mondana? Völner Pál: Én azt mondanám, hogy engem nem hívnak Lendvai Ildikónak, sem Medgyessy Péternek. Műsorvezető: De mégis, mivel a területért felelős államtitkári kinevezést megkapta, vajon mire számítsunk? A moratórium azt jelenti-e, hogy maradnak a gázárak, stagnálnak, netán csökkennek? Vagy fokozott mértékben visszafog? Magyarán fékezett habzással növekednek?

Völner Pál: Én azt hiszem, hogy a törvényjavaslat még most került be a parlament elé, tehát egy kicsit idő előtt vagyunk. De nyilvánvaló, hogy ennek az egész folyamatnak az a célja, hogy fékezze azokat a negatív hatásokat, amelyeket most nem tud a lakosság elviselni. Hogy ez teljes árstopot jelent, időleges árstopot, vagy pedig azt jelenti, hogy egy csúszó áremeléssel fogunk operálni, ez… Én a legvalószínűbbnek azt tartom, hogy egy bizonyos időtáv, egy vagy másfél évre vonatkozóan, nem tudunk elképzelni áremelést.

Műsorvezető: Köszönöm szépen, hogy eljött hozzánk.

Völner Pál: Köszönöm szépen én is.

(HírTV)