A Nemzetközi Energia Ügynökség legfontosabb megállapítása, hogy a kibocsátás-csökkentését hosszú távon a világ minden kormányának elsődleges célként kell kezelnie – szögezte le Kovács Pál energetikáért felelős helyettes államtitkár 2011. december 2-án, Budapesten, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) World Energy Outlook 2011 kiadványának magyarországi bemutatóján.

A magyar Kormány a kezdetektől elkötelezett a gázellátás többforrásúvá tétele mellett, és támogat minden lehetőséget, amely növeli hazánk energiaellátásának biztonságát, valódi versenyhelyzetet teremt és lehetővé teszi alternatív forráslehetőségek felkutatását.

fotó: Szigeti Tamás

Magyarország ennek jegyében támogatja a Nabucco projektet, és kiemelt projektként kezeli a Déli Áramlatot is. A keletről érkező források bővítése mellett azonban alapvető cél az észak-déli irányú gázszállítás lehetővé tétele is a Balti-, az Adriai- és a Fekete-tenger között. A stratégiai jelentőségű magyar-szlovák nagynyomású földgázszállító vezeték a tervezett Észak-Dél Energiafolyosó részeként hozzájárul az Európai Unió és Magyarország energiabiztonságának erősítéséhez.

Kovács Pál hangsúlyozta, hogy a Magyar Villamos Művek Zrt. Közgyűlése a mai nap folyamán erősítheti meg elköteleződését - a később elbírálandó uniós támogatás odaítélésének feltételével - a magyar-szlovák összekötő gázvezeték hazai szakaszának megvalósítása mellett.

fotó: Szigeti Tamás

A projekt így a már korábban jóváhagyott ütemterv szerint haladhat előre, és a 115 km hosszú, kétirányú szállításra is alkalmas, évi 5 milliárd m3 tervezett szállítási kapacitású vezeték a 2015. január 1-jei határidőig megépülhet.

A novemberben Magyarország által is aláírt Észak-Dél Energia Infrastruktúra Folyosó cselekvési terv a földgázprojektek közül a legfontosabb fejlesztések egyikeként azonosítja be a magyar-szlovák összeköttetést és a kapcsolódó lengyel-szlovák interkonnektort. A Kormány az engedélyezési folyamatok felgyorsítása érdekében novemberben kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánította a magyar-szlovák összekötő földgázszállító-vezeték megvalósításával összefüggő közigazgatási hatósági ügyeket.

Kovács Pál (fotó: Szigeti Tamás)

A magyar Kormány azokra a globális kihívásokra keresi a válaszokat, amelyekre az IEA friss jelentése is felhívja a figyelmet. A World Energy Outlook egyik alapvető megállapítása az, hogy amennyiben nem történik határozott szakpolitikai váltás, a világ egy bizonytalan, alacsony hatékonyságú, magas széndioxid kibocsátású energiarendszer felé halad tovább. A magyar Kormánynak is meggyőződése, hogy az energetika a klímapolitikával és a zöldgazdaság fejlesztésével együtt a következő évtizedek meghatározó jelentőségű területe, ezért kiemelkedő jelentőségű a Nemzeti Energiastratégia idén őszi elfogadása.

A kibocsátás-csökkentés eredményesen alkalmazható eszközei az energiahatékonyság, az energiatakarékosság, a megújuló energiaforrások és az atomenergia párhuzamos alkalmazása, az infrastruktúra-fejlesztés és a szemléletformálás. A magyar Kormány a Nemzeti Energiastratégiához kapcsolódó Cselekvési Tervekben rögzíti az e területeken szükséges további intézkedéseket.

fotó: Szigeti Tamás

A kormányzat mindent elkövet annak érdekében, hogy a jelenlegi rendkívüli helyzetben az energetika az egyik kulcsterület legyen, amely a gazdasági válságból kivezet – zárta gondolatait Kovács Pál.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)