Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára 2011. július 14-én látogatást tett Szarvason, a megújult Körösvölgyi Látogatóközpontban és az Aufwind által épített biogázüzemben.

Az Európai Unió által társfinanszírozott KEOP keretében környezetvédelmi célokra eddig 18,3 milliárd forint összegben nyújtottak be sikeres pályázatot, amelyből természetvédelemre 4,9 milliárd forintot fordítottak. A KEOP célja Magyarország fenntartható fejlődésének elősegítése, az egyes környezeti, természetvédelmi és vízügyi feladatok megoldása, a természeti erőforrások hatékonyabb, takarékos használata. A megfogalmazott fejlesztési irányvonalak követésével mindenki számára biztosítottá válik az egészséges és tiszta környezet.

A Körös-Maros Nemzeti Park a KEOP keretében meghirdetett, „Helyi hő és fűtési igény megújuló energiaforrásokkal” című pályázaton csaknem 32 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert. A Körösvölgyi és a Réhelyi Látogatóközpontban egy-egy 80 kV-os, míg a Túzokvédelmi Állomáson egy 40 kV-os faelgázosító kazánt telepítettek a hozzá tartozó puffertartállyal és vezérlő berendezésekkel együtt. A beruházás a három helyszínen 8 épületet érintett. Az évi megtakarított földgáz és pb gáz mennyisége 22000 m3, illetve 2100 kilogramm. A beruházások, miután nyilvános közösségi helyek fenntartható energiaellátását támogatják, kiemelkedő disszeminációs értékkel bírnak.

A szarvasi biogázüzemben 2011. július 11-én indult el a próbaüzem. A kivitelezés szinte napra pontosan egy esztendőt vett igénybe, hiszen az energetikai létesítmény alapkövét 2010. július 16-án helyezte el Bencsik János államtitkár. A 4,2 megawatt teljesítményű beruházás két és félszer nagyobb, mint a legnagyobb magyarországi bioerőmű. A termelt biogáz több mint nyolcvan százalékát a Gallicoop telephelyén használják fel a kapcsolt villamos-, hő- és hidegenergia hasznosításával. Az erőmű évente 132 ezer tonna ártalmatlanításra váró szerves hulladékból előállított energiával, megközelítőleg 1,5 millió köbméter földgázt vált ki, a berendezések egy 18-20 ezer lakosú város teljes energiaellátására alkalmasak.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)