A tavalyi 5,4 milliárd forintos konszolidáció után a megyeszékhely a fennmaradó, mintegy 2,9 milliárd forintos adóssága alól is mentesül 2014. február végéig – jelentette be Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter 2013. december 12-én, Tatabányán.

Németh Lászlóné elmondta: míg 2002-ben az önkormányzatoknak alig volt tartozásuk, addig adósságállományuk 2005 és 2010 között a négyszeresére, több mint 1200 milliárd forintra nőtt. Eközben egyre több feladat átvállalására kényszerültek, és folyamatosan növekedtek adminisztrációs terheik is - fogalmazott a miniszter.

fotó: Bartolf ÁgnesA több lépésből álló adósságrendezés első ütemében, 2012 januárjától az állam átvette a megyei önkormányzatoktól a közintézmények működtetését, és átvállalta a megyék által felhalmozott közel 200 milliárd forint adósságot. A második ütemben, szintén a tavalyi évben valamennyi 5000 fő alatti település adósságát rendezte a kormány, országosan 74 milliárd forint értékben. Idén, a harmadik ütemben 227 nagyobb, 5000 fő fölötti település adósságát vállalta át 40-70 százalékban az állam, amelyek így összesen 610 milliárd forintos tartozástól szabadultak meg.

fotó: Bartolf ÁgnesA tárcavezető bejelentette: február végéig Tatabánya városának mintegy 2,9 milliárd forintos adósságát is rendezik. 2014 első hónapjaiban az állam valamennyi magyar település megmaradt, összesen 420 milliárd forintos adósságát átvállalja. Németh Lászlóné hangsúlyozta, hogy a kormányzat számos, hagyományosan állami feladat visszavételével is segít az önkormányzatokon.

A településekkel szembeni elvárás, hogy az eddigieknél tevékenyebben kapcsolódjanak be a helyi gazdaság élénkítésébe, vázolják fel jövőképüket. Németh Lászlóné azt kérte a kisegített önkormányzatoktól, készítsenek gazdaságfejlesztési- és növekedési terveket, jelöljék meg, hogy milyen intézkedések, eszközök, források szükségesek ahhoz, hogy az adott település a lehető legjobb gazdasági teljesítményt nyújthassa. A kormány a tervek szerint a következő uniós ciklusban a források 60 százalékát a helyi gazdaságfejlesztésre fordítja majd.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)