Második alkalommal vesznek részt a magyarországi kiber biztonsággal foglalkozó állami szervezetek a Cyber Europe szimulációs gyakorlaton. A közös célkitűzéseknek megfelelően a hazai szereplők is a kormányzati kritikus információs infrastruktúrák ellen irányuló szimulált támadással szembeni közös fellépést és a nemzetközi koordinációt tesztelték.

A gyakorlatban 25 aktívan részt vevő és négy megfigyelő ország működik közre. A Cyber Europe 2010 tanulságai alapján most először a magánszektor (pénzügy, internetszolgáltatók és e-kormányzat) képviselői is bekapcsolódnak. A résztvevők nemzeti szinten lépnek fel, ugyanakkor az állami szereplők határokon átnyúlva is együttműködnek a gyakorlat során. A megszerzett tapasztalatok hozzájárulnak a létfontosságú információs és kommunikációs technológiai infrastruktúra biztonságának és ellenálló képességének megerősítéséhez, a magyar állampolgárok és vállalkozások jobb és biztonságosabb kiszolgálásához.

A gyakorlat forgatókönyve szerint a magyar játékosok egy szimulált nagykiterjedésű szolgáltatás-megtagadással járó (DdoS) támadás ellen léptek fel, amely több különböző, az állampolgárok számára nyújtott e-közigazgatási szolgáltatás elérhetetlenségét okozta. A résztvevő hazai szervezetek így tesztelni tudták egy ilyen jellegű kimaradás felszámolását célzó belső eljárásaikat. Biztonságos körülmények között próbálhatták ki, hogyan képesek együttműködéssel, kommunikációval és információ megosztással egységesen elhárítani a támadást. A gyakorlat is igazolta, hogy Magyarország az európai hálózatbiztonsági közösség megbízhatóan teljesítő tagja.

A gyakorlatot az Európai Unió és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) tagállamai szervezték. Megvalósulását az Európai Hálózat- és Információbiztonsági Ügynökség (ENISA) segítette elő, az előkészítő munkát az Európai Bizottság belső tudományos szolgálata, a Közös Kutatóközpont (JRC) támogatta.

A szervezést magyar részről a Puskás Tivadar Közalapítvány által működtetett Nemzeti Hálózatbiztonsági Központ (NHBK, nemzetközi akkreditációs nevén a CERT-Hungary) koordinálta. Bevontak több, a hazai lakosság és vállalkozások számára kritikus e-közigazgatási szolgáltatásokat nyújtó intézményt, mint például a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala, a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. vagy a Nemzeti Távközlési Gerinchálózat (NTG) felügyeletével megbízott tárca, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)