A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) november 17-18 között tartja a Kormányzó Tanács (KT) ülését. Magyarországot Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) energetikáért felelős helyettes-államtitkára kormányzói minőségében képviseli. A Kormányzó Tanács a NAÜ politikai döntéshozó testülete, melynek hazánk jelenleg tagja.

Az ülés november 18-án kiemelten foglalkozik az iráni atomprogrammal. A NAÜ november 8-án alapos és átfogó technikai jelentést készített az iráni nukleáris program katonai vetületeiről. Az EU tagállamok egyetértenek abban, hogy a jelentés elég keményen és egyértelműen fogalmaz ahhoz, hogy pénteken a KT egy határozatot fogadjon el, amely tényleges együttműködésre szólítaná fel Iránt.

A Kormányzó Tanács a mai ülésén jóváhagyta a NAÜ nemzetközi fejlesztési projektjeit a 2012-2013-as időszakra. A NAÜ műszaki együttműködési terve (Technical Cooperation) révén ugyanis 88,75 millió dollár értékben 756 projekt valósul meg: a programterv a nukleáris energia békés célú kezdeményezéseit támogatja elsősorban a fejlődő országokban.

A magyar felszólalás elsősorban a víztisztítással és vízgazdálkodással kapcsolatos nukleáris technológiák támogatását sürgette. A projektek oroszlán része az elkövetkező két éves időszakban továbbra is elsősorban a nukleáris biztonságra és védelemre (26 %), az egészségügyi és táplálkozási dimenzióra (22 %), illetve az élelmezési és mezőgazdasági kérdésekre (20 %) fókuszál majd. Földrajzi lebontás szerint pedig Afrika és Ázsia kapja a legtöbb támogatást.

Hazánk a műszaki együttműködés európai regionális programjaiban vesz részt, melynek keretében a nukleáris területen szerzett tudásunk alapján folytatunk tapasztalatcserét.

Kovács Pál az ülésen hangsúlyozta, hogy Magyarország egyedi lehetőségekkel rendelkezik a nukleáris szakemberek képzésében. Felajánlotta, hogy készek vagyunk tapasztalatainkat megosztani a nemzetközi közösséggel, hiszen a paksi atomerőmű karbantartó gyakorlati központjában valódi műszerekkel és éles körülmények között, ám a sugárzás veszélye nélkül lehet tréningeket szervezni.

A nukleáris biztonsághoz kapcsolódó tájékoztatási kötelezettségünknek eleget téve Kovács Pál második felszólalásában arról beszélt, hogy Közép-Európa légterében több helyen mértek jód-131 izotópot enyhén megnövekedett koncentrációban. Ennek nyomán hazánkban is sor került mérésekre és kiderült: magyarországi nukleáris létesítményből nem került a levegőbe szokatlan mennyiségű kibocsátás.

Felszólalásunkban rámutattunk, Budapesten észlelték, az „elszökő” jód-131 mennyiségének növekedését. A kibocsátások azonban a határértékek alatt maradtak, azoknak egészségügyi következményük nincs.

Az események kivizsgálása folytatódik, amiről az Országos Atomenergia Hivatal ad további tájékoztatást.

(A Külügyminisztérium sajtóközleménye)