Az OECD Nukleáris Energia Ügynökség (NEA) őszi irányítóbizottsági ülésén bemutatták a szervezet alacsony CO2 kibocsátású villamosenergia-rendszerekről készült legújabb tanulmányát 2012. október 18-én, Párizsban. A magyar delegációt Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár vezette.

A megújuló és nukleáris energiatermelés rendszerszintű költségeit elemző és összehasonlító, a közeljövőben nyilvánosságra kerülő jelentés a villamos hálózatok különböző technológiák okozta szabályozási költségeit, a jelenlegi támogatási modellek hálózati stabilitásra gyakorolt áttételes hatását vizsgálja.

Az Ügynökség által rendszeresen megjelentetett, az uránkészletek helyzetét bemutató tanulmány (Vörös Könyv) megállapításai szerint az utóbbi években a nem hagyományos uránlelőhelyek mintegy tíz százalékkal bővültek. Az ismert uránkészletek ennek köszönhetően legalább száz évre elegendőek az energiatermelés céljára még az atomenergia felhasználásának globális bővülése mellett is. A jelentés felhívja a figyelmet azonban arra is, hogy – az atomenergia alkalmazásának optimista szcenáriója mellett, további készletek feltárása hiányában – 2030 után az uránérc iránti kereslet meghaladhatja majd a feldolgozó, dúsítási kapacitásokat.

Az OECD NEA a legfejlettebb nukleáris programmal rendelkező államokat tömörítő, párizsi székhelyű szervezet. Fő célja közös a kutatási-fejlesztési programok koordinálása, a hatóságok és az üzemeltetők közötti párbeszéd és szakmai tapasztalatcsere elősegítése a nukleáris technológiák fejlesztése érdekében.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)