Az ELI projekt előkészítése a megfelelő ütemben halad – nyilatkozta a www.kormany.hu-nak Molnár Ágnes fejlesztéspolitikai koordinációért felelős államtitkár, aki arról is beszámolt, hogy a pályázati dokumentációt várhatóan 2012 elején nyújtja be Magyarország az Európai Uniónak.

A kormány az Új Széchenyi Terv keretében támogatja a Szegeden megvalósuló szuperlézer programot, amelynek végrehajtását annak rendkívüli jelentősége miatt közvetlenül a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium felügyeli. A megvalósításra a kormány 64 milliárd forintot fordít az Európai Unió strukturális alapjából, a projekt előkészítésére 3 milliárd forint áll rendelkezésre.

A kormány június elején határozott az ELI integrált európai kutatási nagyberendezés magyarországi megvalósítása érdekében szükséges intézkedésekről, feladatokról, és az azokhoz rendelt határidőkről. Az államtitkár a napokban egyeztetett a projekt előrehaladásáról a megvalósításban részt vevő szakemberekkel.

A program alátámasztására a szakembereknek olyan anyagot kell készíteniük, amelyet Brüsszelben kedvezően ítélnek majd meg. Ehhez a kormány minden segítséget megad – hangsúlyozta Molnár Ágnes.

A Nemzeti Együttműködés Kormánya elkötelezett a program sikeres végrehajtása mellett, ezért döntött a hatósági, engedélyeztetési folyamat felgyorsításáról is, amely csökkenti a beruházás előkészítéséhez kapcsolódó adminisztratív terheket és költségeket – emelte ki az államtitkár.

Az egyeztetések alapján kijelenthetem, hogy a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházás előkészítése megfelelő ütemben zajlik, időarányosan haladunk a feladatokkal, minden feltétel adott ahhoz, hogy egy kiváló pályázati dokumentációt nyújthassunk be az Európai Uniónak 2012 elején – jelentette ki Molnár Ágnes.

Az ELI (Extreme Light Infrastructure) az összeurópai érdekeltségű kutatási infrastruktúrák stratégiai tervében szereplő 44 nagyberendezés egyike. A projekt a világon jelenleg létező legnagyobb lézernél ezerszer nagyobb teljesítményű kutató szuperlézer megépítését célozza. Általa magyar közreműködéssel jöhet létre a világ első olyan szerkezete, amellyel kaput nyit a fizika feltáratlan területeire, és új műszaki fejlesztéseket alapoz meg.

Magyarországi megvalósítása páratlan lehetőség a hazai tudományos élet számára. A fejlesztés kedvező hatást gyakorol majd a nemzetgazdaság egészére, Szeged városára és tágabb környezetére egyaránt. Magyar vállalkozásoknak nyújthat lehetőséget, ezáltal új munkahelyeket teremt.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)