A kormány előteremtette a 2009-ben meghirdetett Panel II. program lezárásának fedezetét, így közel 8 ezer lakás felújítása kezdődhet meg országszerte – jelentette be Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter 2013. november 26-án, Győrött.

A tárcavezető 60 millió forintos támogatás elnyeréséről szóló dokumentumot adott át egy helyi társasházi lakóközösségnek a legtöbb támogatott lakást számláló városban. A miniszter elmondta, hogy az elmúlt három évben elvégzett beruházások révén 215 ezer család otthona vált energiatakarékosabbá, ezzel is csökkentve a háztartások rezsiterheit.

Németh Lászlóné kiemelte, hogy a környezetterhelést mérséklő energetikai korszerűsítések évente mintegy 100 ezer tonnával fogják vissza a széndioxid-kibocsátást. Mindez annak köszönhető, hogy a Kormány által 2010-ben átvett Panel II. program 14 milliárd forintos forráshiányát mára több lépésben sikerült megszüntetni.

Az utolsó széndioxid-kvótabevétel átcsoportosításának köszönhetően most befejeződik a program, miután valamennyi tartaléklistás lakóközösség támogatásának forrását előteremtette a Kormány. Országosan 140 lakóközösség mintegy 8000 lakását újítják fel. Az állami támogatásból mások mellett miskolci, tiszaújvárosi és veszprémi lakóközösségek is részesülnek. Az intézkedés 9 milliárd forintot is meghaladó összegű megrendeléseket hozhat az építőipari kis- és középvállalkozásoknak.

Fotó: Bartolf Ágnes

Borkai Zsolt, a legtöbb támogatott lakást számláló Győr város polgármestere elmondta, hogy a mostani döntésnek köszönhetően 18 épülettömbben 603 lakás újul meg a megyeszékhelyen, mintegy 300 millió forintos állami támogatással. A panelprogram tapasztalatai kedvezőek a városban, nem véletlenül áldozott a győri önkormányzat is több milliárd forintot az elmúlt években a lakóközösségek támogatására. A helyhatóság most is több mint 200 millió forinttal járul hozzá a remélhetőleg minél több család számára könnyebbséget jelentő programhoz.

Fotó: Bartolf Ágnes

Horváth Attila Imre fejlesztés- és klímapolitikáért felelős államtitkár megerősítette, hogy az új beruházások nemcsak a családokat támogatják, hanem a hazai energia-megtakarítási célok elérését is segítik. A folyamat részeként elkészült a Nemzeti Épületenergetikai Stratégia tervezete. Az átfogó felmérésén alapuló dokumentum 2014-ben egy széleskörű épületenergetikai támogatási program elindítását teszi lehetővé.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)