Új generációs hálózatépítés ösztönzése, gyorsabb vezetékes- és mobilinternet, teljes szélessávú lefedettség Magyarországon – ezek a fő célkitűzései a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium ma nyilvánosságra hozott szélessáv-fejlesztési koncepciójának. A kormány célja megteremteni az ország egész területén a teljes szélessávú lefedettséget.

A 2010 decemberében nyilvánosságra hozott Digitális Megújulás Cselekvési Terv egyik kiemelt stratégiai célja a szélessávú infrastruktúra fejlesztésének ösztönzése. A minden vállalkozás és háztartás számára elérhető, korszerű szélessávú lefedettség összességében növeli Magyarország versenyképességét. A szélessávú hálózatok fejlesztésre azért is szükség van, mert egyre több felhasználó, egyre több csatornán, egyre több eszközön igénybevételével, egyre mobilabb módon egyre több tartalomhoz és alkalmazáshoz fér hozzá, ez pedig infrastrukturális értelemben az ún. szűk keresztmetszetek kialakulásához vezet.

A most nyilvánosságra hozott szélessáv-fejlesztési koncepció – a Digitális Megújulás Cselekvési Terv egyik fő prioritását továbbgondolva - azzal a céllal készült, hogy felvázolja a lefedettség jelenlegi helyzetét, összefoglalja a kormányzati célokat és az azok eléréséhez szükséges szabályozási, közpolitikai és fejlesztéspolitikai intézkedéseket. A kormányzat célja a teljes lefedettség megteremtése, a mobil szélessáv elterjedésének és az új generációs hálózatok kiépítésének ösztönzése, valamint a közintézmények korszerűbb és olcsóbb infrastruktúrájának megteremtése.

A meghirdetett koncepció az állam feladataként jelöli ki, hogy a digitális ökoszisztéma ne billenjen ki tartósan az egyensúlyi állapotból: legyen elég felhasználó, épüljön ki a szükséges infrastruktúra, legyenek elérhetőek a releváns szolgáltatások és legyen erős és fenntartható az infokommunikációs szektor. A koncepcióban bemutatott elképzelések és javaslatok hozzájárulnak ahhoz, hogy az európai Digitális Menetrendben foglalt kötelezettségvállalásnak megfelelően Magyarországon minden felhasználó 2013-ig alapszintű, 2020-ig pedig gyors vagy nagyon gyors szélessávú hozzáféréssel rendelkezzen.

A szélessávú infrastruktúra fejlesztését ösztönző pályázati lehetőségek hamarosan megnyílnak, amelyek fő kedvezményezettjei – az Új Széchenyi Terv fejlesztési prioritásaihoz hasonlóan -, a magyar tulajdonú kis- és közepes vállalkozások lesznek.

A koncepció teljes szövege jobb oldalon a "kapcsolódo anyagok" fül alatt érhető el.

 

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)