A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség Közgyűlése beválasztotta Magyarországot az Ügynökség 35 tagú döntéshozó testületébe, a Kormányzótanácsba 2011. szeptember 22-én, Bécsben. A következő két évben e szakmailag és diplomáciailag egyaránt kiemelkedő jelentőségű pozíciót Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikáért felelős helyettes államtitkára tölti be.

A Kormányzótanács tagjai a legfejlettebb nukleáris iparral rendelkező államok mellett a földrajzi régiónként két évre megválasztott tagállamok. Magyarország korábban már több alkalommal, legutóbb 2004-2005-ben volt a Kormányzótanács tagja.

A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) 2011. szeptember 19-től 23-ig Bécsben tartja 55. éves Közgyűlését. A magyar delegációt Kovács Pál energetikáért felelős helyettes államtitkár vezeti.

A Közgyűlés központi témája a NAÜ főigazgatója, Jukija Amano által előterjesztett, tizenkét fő javaslatot tartalmazó Akcióterv, amely a júniusi Miniszteri Konferencia ajánlásait figyelembe véve, a fukushimai balesetből levonható tanulságok alapján irányozza elő a globális nukleáris biztonság megerősítése érdekében szükséges lépéseket.

A „NAÜ nukleáris biztonsági cselekvési terve” azt javasolja minden tagállamnak, hogy végezzék el atomerőműveik tervezési felülvizsgálatát a telephely-specifikus extrém természeti kockázatok szempontjából. A tervezet szerint meg kell erősíteni a NAÜ időszakos felülvizsgálatait. Minden tagállamnak azonnal, majd a későbbiekben rendszeresen át kell tekintenie veszélyhelyzeti felkészültségét, elhárítási terveit és lehetőségeit.

A NAÜ műszaki-technikai együttműködési és segélynyújtási programjával, jogi, műszaki, technikai és biztonsági ajánlások kidolgozásával segíti a nukleáris energia békés célú felhasználásának elterjesztését. A NAÜ ellenőrzi a tagállamokkal kötött biztosítéki megállapodások és kiegészítő jegyzőkönyvek útján a tagállamok nukleáris tevékenységével és nukleáris anyagaival kapcsolatos tagállami tájékoztatás hitelességét, illetve maga is ellenőrzéseket végez. A NAÜ főigazgatójának e körbe tartozó jelentései Iránnal, Szíriával, Észak-Koreával és általában a közel-keleti régió biztosítéki ügyeivel kapcsolatosan a nemzetközi figyelem középpontjában állnak. Az atomerőművek tervezésével, építésével, üzemeltetésével, élettartam-hosszabbításával és leszerelésével, valamint a nukleáris hulladék elhelyezésével foglalkozó normáit a világ országai minimális követelményeként alkalmazzák a vonatkozó területek belső jogi és műszaki szabályozásának kialakításakor, módosításakor.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)