Völner Pál, a Közlekedési, Távközlési és Energiaügyi Tanács közlekedési formációjának soros elnöke nyitotta meg az Egységes Európai Égbolt létrehozásában elért előrehaladást értékelő magas szintű konferenciát 2011. március 3-án, Budapesten. A rendezvény előtt az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok képviselői a polgári repülés terén megvalósuló kutatás-fejlesztési együttműködésről írtak alá megállapodást. Közlemény.

Völner Pál köszöntőjében elmondta, hogy az európai légtér jelenleginél hatékonyabb kihasználása és a léginavigációs szolgálatok magas biztonsági szintjének fenntartása összehangolt intézkedéseket igényel a tagállamoktól. Az Egységes Európai Égbolt kezdeményezés megvalósítása, és kiemelt jelentőségű eleme, a funkcionális légtérblokkok létrehozása folyamatos egyeztetést, a tennivalók rendszeres áttekintését követeli meg. Az államtitkár a program technológiai pillére, a SESAR 2014-ben kezdődő üzemeltetési szakaszának alapos előkészítését is sürgető feladatként nevesítette.

fotó: Szigeti Tamás

Völner Pál a magyar elnökség nevében üdvözölte az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok közötti, a polgári repüléssel kapcsolatos kutatásról és fejlesztésről szóló együttműködési megállapodást, amelyet a konferencia alkalmából Budapesten írtak alá. A dokumentumot Völner Pál mellett Siim Kallas, az Európai Bizottság közlekedésért felelős alelnöke és Carey J. Fagan, az Amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal (FAA) nemzetközi kapcsolatokért felelős főigazgatója látták el kézjegyükkel. A megállapodás lehetővé teszi a felek számára, hogy fejlesztéseiket a költségek csökkentése és a technológiák átjárhatósága érdekében összehangolják. A közeljövő közös témái lehetnek a repülésbiztonság, az alternatív üzemanyagok és a pilóta nélküli rendszerek kérdéskörei.

fotó: Szigeti Tamás

A magyar elnökségi időszak legfontosabb légiközlekedési rendezvényének résztvevői az uniós célkitűzések eléréséhez, az eredeti ütemezés betartásához rövid- és középtávon szükséges lépéseket tekintik át. A legfontosabb megállapításokat, a kormányzati és iparági szereplők feladatait a tervek szerint Budapest Nyilatkozatban rögzítik. A konferencia társszervezője az Európai Bizottság, főtámogatója a HungaroControl Zrt..

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)