Az Európai Fenntartható Energia Hét (European Sustainable Week) az Európai Unió egyik legkiemelkedőbb, fenntartható fejlődéssel foglalkozó eseménye. A rendezvények, illetve a szervezőik célja a témával kapcsolatos információk terjedésének elősegítse, az egyes technológiák, legjobb gyakorlatok széles körű megismertetése. Az Európai Fenntartható Hét egyik eseményeként került megrendezésre az „épületek energetika teljesítményének javításával és kisméretű megújuló energia rendszerek szerelőinek minősítésével” foglalkozó konferencia, a QualiCert. Közlemény.

A 2011. április 12-én megrendezett eseményen a hazai intézkedéseket Olajos Péter zöldgazdaság-fejlesztésért és klímaügyért felelős helyettes államtitkár ismertette.

A rendezvény az Európai Építők Konföderációja (EBC) és az Európai Megújuló Energia Tanács (EREC) közös szervezésében került megrendezésre. A program részeként a téma megvitatására egy kerekasztal tanácskozást is szerveztek, ennek egyik résztvevője volt a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára.

Olajos Péter ismertette a magyar intézkedéseket az uniós Megújuló Energia Direktívában nevesített szakmák előírt minősítési rendszerének 2012 év végi felállításával és működésének beindításával kapcsolatban. Elmondta, hogy nagy jelentősége van ennek a fogyasztói bizalom kialakításában és abban, hogy a berendezések a beépítés után azt a teljesítményt nyújthassák, amelyre valójában képesek. Csak így biztosítható ugyanis, hogy a jó eredményeket látva, mind többen váltsanak megújuló energiaforrásokra – tette hozzá.

A direktíva szerint 2012 végétől már csak a meghatározott szakképesítéssel rendelkezők szerelhetnek fel biomassza kazánokat, bojlereket, földhőt illetve napenergiát hasznosító berendezéséket.

Olajos Péter szerint a közép-európai térség még csak most áll az előtt a robbanásszerű fejlődés előtt, amelynek hatására Nyugat-Európában széles körben elterjedtek a háztartási méretű, megújuló energiaforrásokat hasznosító berendezések. A piac méretéből fakadóan fontos, hogy a végzettségeket kölcsönösen elismerjék a tagországok, hiszen így a Magyarországon megszerzett minősítéssel rendelkező magyar munkavállalók és cégek a régióban is vállalhatnak munkát. Ez jelentős mértékben járulhat hozzá a Kormány által vállalt 1 millió munkahely megteremtéséhez.

 

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)