A keddi bejelentést követően a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium ma délután ismét lehetőséget biztosított a sajtó képviselőinek, hogy a MOL-csoportban szerzett 21,2 százalékos állami részesedés részleteiről tájékozódjanak. Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter hangsúlyozta: az energiafüggetlenség és energiabiztonság szempontjából a tegnapi lépés stratégiai fontosságú volt .

A magyar energiapolitika nehéz helyzetben van, hiszen Magyarország azon kevés európai uniós tagországok egyike, ahol az államnak sem a kitermelésben, sem az energia kereskedelemben, sem az infrastruktúrában nincs tulajdonosi helyzetben – fejtette ki Fellegi Tamás. A közelmúlt energiapolitikai eseményeiről szólva a miniszter kiemelte a 2009-es orosz-ukrán gázválságot, melynek tartós lélektani hatásai a mai napig érződnek, valamint az Arab-öbölben kialakult feszült helyzetet, mely események felrázták Európát - tette hozzá.

fotó: Szigeti Tamás

A Kormány megválasztása óta kiemelt figyelmet fordít az energiaellátás biztonságára, az energiafüggetlenség megteremtésére, a szerkezeti átalakításokra, valamint a gazdaságossági szempontok előtérbe helyezésére - emlékeztetett a miniszter. Mint mondta: a versenyképesség és a gazdaság várható erősödésén túl a nemzeti ipar újjáélesztése felé is tettünk egy lépést.

Fellegi Tamás leszögezte: a pénzt nem elköltöttük, hanem egy komoly vagyonelemet szereztünk vissza, amely - a szakértők szerint - már középtávon is megtérülő befektetés lehet. Fontos kiemelni, hogy egy fontos lépés még hátra van - húzta alá a miniszter –, hiszen ahhoz, hogy az aláírt szerződés kötelezettséggé váljon, az Országgyűlés jóváhagyására van szükség.

fotó: Szigeti Tamás

A nemzeti fejlesztési miniszter az adásvételi szerződést érintő vádakról szólva elmondta, hogy az nem növeli sem az államadósságot, sem a költségvetési hiányt, valamint a tranzakció miatt új hitel felvételére sincs szükség. Határozottan elutasította azt a véleményt, mely szerint az állam tőzsdézne: az adás-vétel teljesen szokásos, tőzsdén kívüli tranzakciónak minősül.

Fellegi Tamás szólt arról is, hogy kötelező vételi ajánlatot csupán abban az esetben kellene tennie az államnak, ha szavazati aránya huszonöt százalék fölé emelkedik, mely arány jelenleg tíz százalék.

(kormany.hu)