A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség „Az atomenergia a XXI. században” címmel miniszteri szintű konferenciát rendezett 2013. június 27-29. között, Szentpéterváron. A magyar delegációt Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár vezette, a küldöttségben egy-egy taggal képviseltette magát az Országos Atomenergia Hivatal és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. is.

A nagyszabású esemény célja, hogy a résztvevő országok miniszteri és nemzetközi szakértői szinten vitassák meg az atomenergia növekvő globális energiaigény kielégítésében betöltött szerepét. A közel 600 magas rangú tisztviselő részvételével zajló konferencián a nemzeti jelentéseket felvázoló plenáris üléseken túl nemzetközileg elismert szakemberek közreműködésével tartott kerekasztal-beszélgetéseket is tartottak.

Az „Infrastrukturális, technológiai és intézményi fejlesztés” című panelbeszélgetés levezető elnöke Kovács Pál volt. A kerekasztal-beszélgetés Hamad Ali Alkaabi, az Egyesült Arab Emirátusok nagykövete, Goon-Cherl Park, a dél-korai KEPCO International Nuclear Graduate School elnöke, Hasan Murat Mercan, Törökország energiaügyi miniszterhelyettese és Esa Härmälä, a finn gazdasági minisztérium energetikai osztályvezetőjének részvételével zajlott. A felek a nukleáris infrastruktúrafejlesztés, a humánerőforrás-fejlesztés, a finanszírozás és a radioaktív hulladékkezelés témáit vitatták meg.

A klíma- és energiaügyért felelős államtitkár arra hívta fel a figyelmet, hogy az európai energetikai piac működési mechanizmusainak és problémáinak felismerése vezethet az energiaellátás biztonságát erősítő, átgondolt szabályozás megteremtéséhez. A fejlett ipari országok példája mutatja, hogy az atomenergetikai fejlesztésekre azok gazdaságstabilizációs hatása, a versenyképes árú energiaellátás biztosítása és a klímaváltozás elleni hatékony küzdelem miatt is szükség van, ezért ezek az országok sem nélkülözhetik energiakosarukból a nukleáris energiát.

A rendezvénnyel egyidőben zajlott a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern Atomexpo c. éves fóruma, melynek mentén Kovács Pál és a Roszatom vezetői rövid találkozón tekintették át a magyar ipar számára kínálkozó együttműködési lehetőségeket. Kiemelten fontos területként jelölték meg a negyedik generációs atomerőművek és az atomerőművi üzemanyagok kutatás-fejlesztési programjaiba, az atomerőmű-építésekbe való bekapcsolódást. A közös fejlesztések hosszú távon is húzóágazatot jelenthetnének a magyar gazdaság számára, azokra alapozva a hazai nukleáris szakemberképzés is felépülhet. A Roszatom képviselői jelezték, készek a paksi atomerőmű kapcsán fennálló vállalati szintű együttműködés bővítésére is.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)