A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium megbízásából munkahelyi közlekedési tréningeket tart a Környezettudományi Intézet 2012. május 29-én, Békésen és 2012. május 30-án, Sopronban. A mobilitási terv olyan hosszú távú stratégia, amellyel a szervezetek az alkalmazottak és a látogatók fenntartható közlekedését segítik és ösztönzik.

A munkahelyi közlekedési terv csökkentheti az utazási költségeket, a zsúfoltságot, egészségi hatása kedvező, és javíthatja a megvalósító szervezet társadalmi megítélését. A fenntartható közlekedési szokások és magatartás elterjedését szolgáló intézkedések a nagy infrastrukturális beruházásoknál olcsóbban mérséklik a ­gépkocsi-közlekedést.

Az élhető városaink, tisztább levegőnk érdekében eredményes lehet például a hivatalok és cégek számára, ha dolgozóikat saját buszjárattal szállítják munkába, vagy közösségi közlekedési bérleteket adnak kollégáiknak. De a fenntartható városi közlekedést szolgálja az is, ha a munkahelyeken kerékpártárolók várják a biciklivel érkező kollégákat és ügyfeleket. Mindemellett pedig az is sokat segíthet, ha a hivatalok és cégek megteremtik dolgozóiknak az otthon végezhető távmunka feltételeit.

Az ingyenes tréningeken a résztvevők megismerkedhetnek a munkahelyi közlekedési tervek kidolgozásának céljával, vállalati és társadalmi hasznával, az élenjáró hazai kezdeményezések tapasztalataival. Elsajátíthatják a tervkészítés folyamatát és lépéseit, a kidolgozott szabványokat. Gyakorlati foglalkozásokon kipróbálják a terv elkészítésének legfontosabb eszközeit, és tanácsokat kapnak a várható problémák megoldására.

A programok az Európai Mobilitási Hét és Autómentes Nap idei központi témájához illeszkedve a fenntartható városi közlekedést népszerűsítik. A kisméretű szálló por (PM10) csökkentés programjáról szóló tavalyi kormányhatározat a közlekedési ágazat feladatai között nevesíti a munkahelyi közlekedési tervek kialakítását is.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)