Schváb Zoltán közlekedési helyettes államtitkár beszédet mondott a viharjelző rendszerek országos indítása alkalmából "Biztonságban Magyarország tavain" címmel megrendezett sajtótájékoztatón 2011. április 1-jén, Siófokon. Rövid előadásában kifejtette, hogy a viharjelző rendszerek szélesítésével és működtetésével elérhető nagyfokú biztonság is hozzájárulhat vizeink vonzerejének növeléséhez. Közlemény.

A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy tavaly készült el a Fertő-tavi viharjelző rendszer, amelynek 11 állomása közül egy Magyarországon működik. A növekvő tiszai idegenforgalom, a kedvtelési célú hajók számának lassú, de folyamatos növekvése miatt a szaktárca egyetért a Tisza-tavi viharjelző rendszer fejlesztésére irányuló kezdeményezésekkel.

Európai uniós és az Új Széchenyi Tervben is rögzített hazai célkitűzés a hajózás részarányának növelése a közlekedési munkamegosztásban. A magyar uniós elnökség kiemelt figyelmet fordít a belső hajózás gazdaságba integrálására, ezért a kérdéskörrel foglalkozó magas szintű konferenciát hívott össze 2011. április 6-8-ára, Esztergomba.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a vízi közlekedés biztonságának növelése érdekében 2011 nyarától ún. AIS (automatikus azonosító rendszer) működtetési és használati kötelezettséget vezet be a nagyhajókra a folyók magyarországi szakaszain. A Nemzeti Közlekedési Hatóság az év első felében pályázati úton osztja ki a szaktárca és az Európai Unió támogatásával beszerzett 145 eszközt. Az AIS készülékek a hajózásbiztonsági ellenőrzések elvégzését és az esetleges balesetek következményeinek elhárítását is gyorsabbá, egyszerűbbé teszik – mondta el Schváb Zoltán.

Beszédében rámutatott, hogy a kormány az Új Széchenyi Tervben gondoskodni kíván a balatoni turisztikai szezon meghosszabbításának gazdasági elősegítéséről. Az Új Széchenyi Terv nemzeti programjai keretében egyebek mellett korszerűsítik a térség útjait, és megépítik a tó körüli kerékpárút még hiányzó elemeit.

A közlekedési helyettes államtitkár mellett a sajtótájékoztatón a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Balaton Fejlesztési Tanács, az Országos Rendőr-főkapitányság és az Országos Meteorológiai Szolgálat vezetői is felszólaltak.

 

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)