Kovács Pál energetikai helyettes államtitkár sajtótájékoztatón összegezte az energiainfrastruktúra fejlesztéséről szóló uniós konferencia tapasztalatait 2011. május 17-én, Budapesten. Beszámolójában kifejtette: a találkozó résztvevői egyetértettek abban, hogy mielőbb meg kell szüntetni a belső energiapiac működését hátráltató műszaki, technikai és adminisztrációs akadályokat. Szoros együttműködést, összehangolt erőfeszítéseket igénylő feladat az ellátás folyamatos, zavarmentes biztosítása, biztonságának növelése, a fosszilis energiahordozók használatának csökkentése is.

A kétnapos találkozó elsődleges célja az volt, hogy lehetővé tegye a tagállamok kormányai, a szabályozó szervek, a szállítási rendszer üzemeltetői, az energiaszolgáltató vállalatok és a pénzügyi intézetek álláspontjainak és a lehetséges infrastruktúra-fejlesztési koncepcióknak az ütköztetését, intenzív párbeszédre kínáljon fórumot a fő kihívásokról és lehetséges megoldásokról.

Közös európai törekvés, hogy 2015-re egyetlen tagállam se legyen elszigetelve a belső energiapiactól, minden jelenleg még lefedetlen sziget kapcsolódjon be az összeurópai hálózatok rendszerébe. Ehhez elengedhetetlen a nagyarányú infrastruktúrafejlesztés és a közös finanszírozási keretek kidolgozása. Az európai polgárok elemi érdeke, hogy az üvegházhatású gázkibocsátás akár 80-95 százalékos csökkentése 2050-re megvalósulhasson. A további beruházásoknak rövidtávon is e tendencia irányába kell hatniuk – hangsúlyozta Kovács Pál.

fotó: Szigeti Tamás

Hozzátette: az infrastruktúra az energiamix meghatározásában is meghatározó szerepet tölt be. Az egyre növekvő energiaigény, az ebből fakadó energiatakarékossági elvárások és a környezetvédelmi szempontok kiemelt szerephez juttatják a megújuló energiákat. Új, intelligens technológiákat kell alkalmazni, a beruházások megindulását hatásos ösztönzőkkel szükséges bátorítani, támogatni. A finanszírozásnak az egyes régiók közötti gazdasági különbségek miatt, valamint a forrás-, az import-, és a tranzitországok érdekeinek egyformán hangsúlyos megjelenítése céljából diszkriminációmentesnek kell lennie.

A jelenlegi, túlzottan időigényes engedélyeztetési gyakorlat az elhangzottak szerint nem tartható fenn, a folyamatok felgyorsításához szükség van a tagállami szakhatóságok együttműködésére is. A találkozón javaslatként merült fel a hatóságok belső átszervezésének, esetleges összevonásának, az eljárások egyszerűsítésének, illetve az engedélyezési eljárásokban egyetlen koordináló hatóság kijelölésének az igénye.

Kovács Pál elmondta, hogy a magyar elnökség eddig is eredményesen támogatta az Európai Unió energiapolitikájának alakítását. A sikeresnek tekinthető kétnapos konferencia újabb fontos lépés az előremutató, összehangolt együttműködésre építő elnökségi munka nemzetközi elismertségének növelésében.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)