Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár 2011. március 31-én az Észak-Balatoni Polgári Klub meghívására Veszprémbe és Zircre látogatott. Az államtitkár találkozott a Pannon Egyetem oktatóival, épületenergetikai és a Környezet és Energia Operatív Programban (KEOP) támogatott projekteket tekintett meg, majd előadást tartott a készülő energiastratégia irányairól, a kormány energia- és klímapolitikai célkitűzéseiről. Közlemény.

Az államtitkár délelőtt a Pannon Egyetem oktatóival találkozott, akik a felsőoktatási intézmény két projektjét ismertették az állami vezetővel. A TÁMOP-4.2.1. konstrukció keretében az egyetem szakemberei a mobilitás és a környezet összefüggéseit vizsgálják a Közép- és Nyugat-Dunántúli Régióban, különös hangsúlyt fektetve a járműipari, energetikai és környezeti kutatásokra. A TÁMOP-4.2.2. támogatású projekt elsősorban a kormány zöldgazdaság-fejlesztési törekvéseibe is szervesen illeszkedő bioinnovációs és zöld technológiák kutatását szolgálja. A tájékoztatók kapcsán az államtitkár megjegyezte: a hallottak alapján a Pannon Egyetem oktatóinak, munkatársainak és növendékeinek az elkötelezettsége a fenntartható fejlődés irányában vitathatatlan, az elvégzett munka jövőbe mutató kezdeményezések sorát tárhatja fel Magyarország, a magyar gazdaság és lakosság számára. Az államtitkár a szemlélet- és tudatformáló kezdeményezések hasznosságára is felhívta a figyelmet, kiemelve a veszprémi Csalán Egyesület klímatudatos szemléletet terjesztő tevékenységét. Az egyesület „Fékezzük a klímaváltozást!” programja keretében a lakosság kiadványok, szaktanácsadás és gépkölcsönző program keretében ismerkedhet meg az éghajlatbarát technológiákkal. A kezdeményezésre a KEOP kiírásainak keretében mintegy 45 millió forintot nyert az egyesület.

fotó: Dr. Sipos Árpád

Délután Bencsik János, Ottó Péter polgármester társaságában, megtekintette Zirc KEOP-os beruházásait, tájékozódott a Ciszterci Rend zirci apátsági épületegyüttese energiatakarékos modernizációjának terveiről, a zirci hulladéklerakó létesítését célzó projekt előrehaladásáról.

A zirci találkozókat követően Bencsik János megtekintette a Veszprém-Királyszentistváni Hulladéklerakó próbaüzemét. Az Európai Unió Kohéziós Alapjának támogatásával létrejött, közel 26 millió euró összértékű beruházás építési munkálatai 2010-ben fejeződtek be. Az üzem működése során képes a Mechanikai és Biológiai Stabilizálás (MBH) eljárással a hulladékok szervesanyag-tartalmát teljes egészében széndioxidra és vízre lebontani. Ennek legfontosabb előnye, hogy megelőzhető a széndioxidnál huszonegyszer erősebb üvegházhatással rendelkező metán keletkezése, mivel a stabilizálás után a lerakott hulladékban – a hagyományos lerakókkal szemben – nem keletkezik depóniagáz. A klímavédelmi szempontból kiemelt jelentőségű eljárás járulékos haszna továbbá, hogy elkerülhetőek használatával a kellemetlen szagok, és táplálék hiányában a rágcsálók sem jelennek meg a lerakott hulladékban.

fotó: Dr. Sipos Árpád

Esti előadásában Bencsik János kiemelte: a formálódó energiastratégiai dokumentummal a kormány célja egy olyan szakpolitikai keretrendszer felvázolása és megteremtése, amelynek eredményeképpen a gazdasági fejlődés és a környezeti fenntarthatóság szem előtt tartása mellett születik meg az energia- és klímapolitika összhangja. Az ország 2030-ig tartó energiastratégiájának meg kell felelnie és ki kell szolgálnia az elsődleges nemzeti érdekeket – garantálnia kell az ellátásbiztonságot, támogatnia kell az energiaimport-függőség csökkentését, figyelembe kell vennie a legkisebb költség elvét és nem utolsósorban érvényesítenie kell a környezeti szempontokat is. Ennek az összhangnak példaértékű megtestesülése a Veszprém-Királyszentistváni Hulladéklerakó, ahol a klímapolitikai elvárásoknak megfelelő technológia hasznosítása mellett az energiatermelésre használható hulladékok elkülönítése is megvalósul.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)