2013. március 12-én Londonban tartották "A Sustainable Future for Nuclear Energy” elnevezésű nemzetközi konferenciát, amelyen Magyarországot Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár képviselte. Közlemény.

A felek közös közlemény kiadásával hangsúlyozták elkötelezettségüket, miszerint a nukleáris biztonságot továbbra is prioritásként kezelik, fenntartják és elősegítik folyamatos fejlődését mind technológiai, mind pedig szabályozási szempontból. Egyúttal üdvözölték az EU területén eredményesen megvalósított célzott biztonsági felülvizsgálat (stressz-teszt) és az azt követő szakértői ellenőrzések lefolytatását, valamint a nyomon követési eljárások – az Európai Nukleáris Biztonsági Hatóságok Csoportjának cselekvési terve és a nemzeti akciótervek – sikeres bevezetését.

A résztvevők megerősítették szándékukat, hogy az Európai Bizottsággal és a tagállami szabályozó hatóságokkal szorosan együttműködve az EU határain belül és azon túl is a nukleáris biztonság folyamatos növelésére törekednek, az EU nukleáris biztonsági alapelveinek megerősítése érdekében. Nyitottságukat fejezték ki a Nukleáris Biztonsági Irányelv kiterjesztésére, hatékonyságnövelésére.

A tagállamok elkötelezettek az emissziós vállalásaik teljesítése terén, melynek érdekében a nemzeti sajátosságokat is figyelembe véve az alacsony széndioxid-kibocsátású technológiák (mint például az atomenergia, a megújuló energiaforrások, a széndioxid-leválasztás és –tárolás) lehető legszélesebb körének alkalmazását szorgalmazzák. A technológia-semlegességgel elérhető a közös európai dekarbonizációs cél, így az energiamixek meghatározásának tagállami hatáskörben tartását részesítik előnyben.

A résztvevő tagállamok (Bulgária, Csehország, az Egyesült Királyság, Finnország, Franciaország, Hollandia, Magyarország, Lengyelország, Litvánia, Románia, Spanyolország, Szlovákia) képviselői egyetértettek abban, hogy az EU energiastratégiájának ellátás biztonsági és dekarbonizációs tervei elérésében az atomenergia meghatározó tényező. Alkalmazása jelentős gazdasági előnyökkel járhat és költséghatékony villamosenergia-termelési módot jelent a tagállamok számára. Az atomerőműveket építeni szándékozó tagállamok hangsúlyozták, hogy a nukleáris infrastruktúra-fejlesztések hosszú időtávja miatt kiszámítható és vonzó beruházási környezet megteremtését ösztönző intézkedésekre van szükség.

A tagállamok képviselői egyetértésüket fejezték ki abban is, hogy a nukleáris kutatás-fejlesztés nagymértékben elősegíti a nukleáris energia biztonságos alkalmazását, a nukleáris biztonság fejlesztését és az alacsony széndioxid-kibocsátású jövő megteremtését.

A tagállamok közötti nukleáris párbeszéd következő ülését Csehországban 2014-ben rendezik meg.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)