Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter az Országgyűlés Felsőházi termében megrendezett Információs Társadalom Parlamentje elnevezésű szakmai konferencia első napjának zárásaként 2011. június 1-jén elmondott beszédében rámutatott: a kormányzás egy éve jelentős szemléletváltást hozott az infokommunikációs szektorban is.

Az elmúlt egy évből világosan kitűnik, hogy az állam nem passzív nézője, hanem tevékeny alakítója az infokommunikáció területén végbemenő folyamatoknak – hangsúlyozta a nemzeti fejlesztési miniszter. A szemléletváltás egyik leglényegesebb elemeként világossá vált, hogy az állam elsősorban ösztönző és szabályozó szerepben kívánja segíteni a stratégiai ágazat megerősödését. A kormány célja kiszámítható, stabil vállalkozói környezet megteremtése, mert ez minden vállalkozás érdekét szolgálja, legyen akár hazai, akár nemzetközi tulajdonban – fogalmazott beszédében Fellegi Tamás.

fotó: Szigeti Tamás

Az állam olyan szabályozási kereteket alakított ki, amelyek megfelelnek az információs társadalom fejlesztésével kapcsolatos feladatok és az állami vagyonnal való felelős gazdálkodás új Alaptörvényben is megjelenő kormányzati szándékának – mutatott rá a nemzeti fejlesztési miniszter. Az új konstrukciók az alapszintű digitális írástudáshoz szükséges kompetenciák megszerzését minél szélesebb rétegek számára teszik lehetővé. Az állam az Új Széchenyi Terv keretein belül és forrásaival támogatja a kis- és közepes vállalkozásokat abban, hogy versenyképességük növelése érdekében fejlesszék informatikai eszközeiket és korszerűsítsék munkafolyamataikat – tette hozzá a miniszter.

Fellegi Tamás jelezte: az államnak az egészséges és dinamikus piaci verseny érdekében megfelelő játékteret kell biztosítania a szereplők számára. Ennek érdekében a kormány úgy szabályozta az eddig le nem kötött frekvenciák értékesítését, hogy a közérdek és a piac élénkítésének szempontjai egyszerre érvényesüljenek. A miniszter hozzátette: hamarosan az Országgyűlés elé kerül az elektronikus hírközlés jelenlegi szabályozásának átfogó módosítását célzó javaslatcsomag is, amely elő fogja segíteni a fogyasztók védelmét és piacszabályozási eszközökkel további, az információs infrastruktúrát fejlesztő beruházásokra ösztönzi majd a vállalkozásokat.

fotó: Szigeti Tamás

Az Információs Társadalom Parlamentjének első, plenáris ülésnapját egy nyilatkozat elfogadásával zárták le a résztvevők, amelyet Nyitrai Zsolt, infokommunikációért felelős államtitkár ismertetett. A nyilatkozat szerint az információs társadalom fejlesztése érdekében a résztvevők fokozni fogják a civilek és a kormányzat együttműködését és ezzel olyan kereteket biztosítanak, amelyek lehetővé teszik a legjobb gyakorlatok egymással való megosztását is.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)