Egy összekapcsolt és versenyképes közép-európai energiapiac fontos hozadéka lehet a megújuló energiaforrások kiterjedt hasznosítása és az ellátásbiztonság fokozása az érintett országokban.

Legalább ennyire jelentős hatásként számolhatunk az áram- és gázárak mérséklődésével is, ami hatalmas eredmény lenne a világméretű összehasonlításban is kimagasló költségeiről ismert régió számára. Az összehangolt fejlesztések előnyeit Kovács Pál klíma- és energiaügyért felelős államtitkár összegezte a Magyar Mérnöki Kamara „Energetikai együttműködés a V4 országokban: harmonizáció, hálózati kapcsolatok, ellátásbiztonság” c., a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium és a Külügyminisztérium szakmai támogatásával megrendezett konferenciáján 2012. október 4-én, Budapesten.

Fotó: Botár Gergely

A regionális infrastruktúrafejlesztések rangsorát a tavaly novemberben elfogadott Észak-Dél Energia Infrastruktúra Folyosó cselekvési terv és szándéknyilatkozat rögzíti. A dokumentum a folyosó legfontosabb projektjeként tartja számon a földgázpiacon a magyar-szlovák összeköttetést és a kapcsolódó lengyel-szlovák interkonnektort.

A várakozások szerint az infrastruktúra kiépítettsége öt éven belül eléri azt a szintet, amely már megalapozhatja egy közös gázpiac létrehozását. Ehhez elengedhetetlen az alternatív források bevonása is. Az Európai Unió 2017-től tervezi a kaszpi térségi földgázra támaszkodó Déli Folyosó megnyitását. Az Észak-Dél Folyosó két végpontján keresztül – 2013-2014-től Lengyelországból, legkésőbb 2017-től pedig Horvátországból – várhatóan megindul a cseppfolyós földgáz (LNG) szállítása is a közép-európai régióba – mondta Kovács Pál. A régió országainak együttes érdeke, hogy a horvátországi LNG terminál 2015-re működőképes legyen.

Fotó: Botár Gergely

A villamosenergia-piacon előrehaladottabb az integráció, további határozott és konstruktív együttműködéssel a 2014-es uniós határidő a közép-európai régióban is tartható. E folyamatban rendkívüli sikerként értékelhető a cseh, a szlovák és a magyar árampiac szeptember elején megvalósult egybenyitása – tette hozzá az államtitkár.

A V4 országokban működő mérnöki kamarák vezetői 2012. október 5-én tartják éves találkozójukat Budapesten. A kapcsolódó energetikai témájú konferencia védnökei Martonyi János külügyminiszter és Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter, emellett a két szaktárca szakmai támogatóként is segítette a rendezvényt.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)