Adósságrendezési megállapodást kötött a nyíregyházi önkormányzat és a Szabolcs Volán Zrt. a helyhatóság által a helyi közlekedés finanszírozásában felhalmozódott csaknem 1,5 milliárd forint tartozás kiegyenlítésére pénteken, a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhelyen.

Hegmanné Nemes Sára, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium vagyonpolitikáért felelős államtitkára, aki jelen volt a szerződés aláírásánál, elmondta: igyekeznek megoldani a múlt elszámolási problémáit, hiszen az önkormányzatok a finanszírozás korábbi jogi anomáliái miatt országosan összesen 13,7 milliárd forint adósságot halmoztak fel a Volán-társaságoknál.

Fotó: Máté János

A tiszta viszonyokat teremtő, most zajló adósságrendezést az érintett helyhatóságok, a Volán-társaságok és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. érdekeinek kölcsönös figyelembevételével oldják meg. A nyíregyházi mellett a székesfehérvári, a dunaújvárosi és a soproni önkormányzat tartozásának rendezésére is aláírták már a megállapodást, a többi szerződés előkészítése még tart.

Kovács Ferenc (Fidesz-KDNP), Nyíregyháza polgármestere közölte: a város önkormányzatának a mintegy 1,5 milliárd forintos adósságából 555 millió forintot kell tíz év alatt kamatmentesen, egyenlő részletekben visszafizetnie, illetve egy több mint 200 millió forint értékű ingatlanátadás véglegesítése is megtörténik a Volán Zrt.-nek a tartozás fejében. Halasi Tibor, a nemzeti vagyonkezelő igazgatóságának elnöke kiemelte: a múlt problémáinak rendezése elengedhetetlenül fontos ahhoz, hogy egy erős tömegközlekedési rendszer alakulhasson ki az országban. Hozzátette, hogy az adósságrendezés után a tiszta lappal induló, átszervezett, holdingrendszerben működő közlekedési társaságok egy fenntartható, finanszírozásában átlátható, az igényekhez jól igazodó szolgáltatást tudnak majd biztosítani 2013-tól.

Fotó: Máté János

Sárközi György, a miskolci Észak-magyarországi Regionális Közlekedési Központ - ahová Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye Volán-társaságai tartoznak - vezérigazgatója elmondta, igyekeznek összekapcsolni a helyi, a helyközi és a távolsági autóbuszjáratokat, illetve a vasúti közlekedést, hogy egy jól szervezett, színvonalas szolgáltatást tudjanak kínálni a jövőben az utasoknak.

(MTI)