A szaktárca átvezette a lezajlott széles körű egyeztetések és a felmerült tapasztalatok alapján azonosított, szakmailag jogosnak és indokoltnak tartott jogszabályi pontosításokat az új távhő szabályozási rendszeren – jelentette be Bencsik János energiaügyért és klímapolitikáért felelős államtitkár a SZÉPHŐ Zrt. energia megtakarítási projektjének átadási ünnepségén 2011. december 1-jén, Székesfehérváron.

A már hatályba lépett miniszteri rendelet a távhő értékesítési díjat megállapító és a távhőszolgáltatási támogatásról szóló miniszteri rendeletet módosítja a gazdasági környezet, a gázárak változása, az indokolt költségek felülvizsgálatából adódó változások és az iparági jelzések alapján. A távhőtermelőkre vonatkozó díjak és ezzel összefüggésben a távhőszolgáltatói támogatási mértékek változnak, azonban a lakossági távhőárak továbbra sem növekednek. A lakossági felhasználóknak és a külön kezelt intézményeknek nyújtott távhőszolgáltatás ára esetében ezután is a 2011. március 31-én érvényes árakat kell alkalmazni. A rendszer kiigazításának célja változatlanul az ellátásbiztonság növelése a fenntartható és biztonságos működés biztosításával, és egy olyan árazási rendszer alkalmazásával, amely a fogyasztók számára indokolatlan többletterheket nem jelent. A finomhangolás költségeit a kapcsolt szerkezetátalakítási díjból származó többletbevételeket hasznosító 10 milliárdos intervenciós alap maradéktalanul fedezi.

Bencsik János (fotó: Szigeti Tamás)

Az államtitkár elmondta, hogy a kormányváltást követően, az Új Széchenyi Terv keretében összesen 17 távhőszolgáltatással kapcsolatos fejlesztés támogatásáról született döntés, mintegy 3,5 milliárd forint értékben. A beruházások összességében közel évi 213.000 GJ energia megtakarítását teszik lehetővé, éves szinten 760 millió forintot hagynak az érintett intézményeknél, míg az üvegházgáz-kibocsátás évi 15 ezer tonnával csökken.

Bencsik János (fotó: Szigeti Tamás)

Az önkormányzati tulajdonú SZÉPHŐ Zrt. székesfehérvári projektjének összes költsége csaknem 150 millió forint, amelyből az Új Széchenyi Tervben nyújtott vissza nem térítendő támogatás mintegy 74 millió forint. A homlokzati hőszigetelés és a korszerűtlen, nagy hőveszteségű nyílászárók cseréje mellett gázüzemű abszorpciós hőszivattyút is telepítettek, amely a jövőben a társaság központi épületének fűtés- és melegvíz-igényét is kielégíti. Az éves energia megtakarítás tervezett mértéke 1757 GJ, a szén-dioxid kibocsátás évente mintegy 100 tonnával csökken. A korszerűsítés közel négymillió forint primer energiahordozó költségmegtakarítást eredményez.

Bencsik János (fotó: Szigeti Tamás)

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 700 millió forint keretösszegben ír ki pályázatot az Új Széchenyi Terv keretében egycsatornás gyűjtőkémények felújításának támogatásra. A pályázaton társasházak és lakásszövetkezetek juthatnak forráshoz épületeik, a helyi önkormányzatok pedig saját tulajdonú bérházaik biztonságtechnikai fejlesztésére. A támogatás minden esetben vissza nem térítendő, utófinanszírozású. A pályázatok 2011. december 5-től nyújthatók be elektronikus úton – tette hozzá Bencsik János.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)