A GDF SUEZ százhalombattai beruházása nemcsak illeszkedik a kormányzati törekvésekhez, hanem némiképp meg is előlegezi a Nemzeti Energiastratégiában foglalt célkitűzéseket – hangsúlyozta Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár 2011. július 12-én, a Dunamenti Erőmű új, 407 MW-os erőművi blokkjának avatásán, Százhalombattán.

Bencsik János kifejtette, hogy a kormány akár már holnapi ülésén elfogadhatja a Nemzeti Energiastratégiát, amely az atomenergia jelenlegi kapacitásainak megőrzésével, a hazai szénbázisú villamosenergia-termelés részarányának szinten tartásával és a zöld technológiákból származó villamosenergia-termelés arányának és mennyiségének a növekedésével számol.

fotó: Szigeti Tamás

Így az elkövetkező évtized átmeneti időszakában, az évi mintegy másfél százalékos növekedéssel tervezett villamosenergia igény csak a kiváló hatékonyságú, földgázalapon működő erőművek termelése mellett elégíthető ki. Az elöregedett, alacsony hatásfokú hazai erőmű állomány korszerűsítése, fokozatos cseréje ezért megkerülhetetlen – tette hozzá.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az átadott beruházás a hazánk előtt álló feladatok sikeres végrehajtása szempontjából példaértékű, hiszen nem egy zöldmezős fejlesztés avattak fel, hanem egy korábban létesített energiatermelő infrastruktúra korszerűsített blokkját helyezték üzembe.

fotó: Szigeti Tamás

A költséghatékony beruházás következtében 280 MW új kapacitás lép be a hazai villamosenergia-termelésbe, miközben 36 százalékról 57 százalékra ugrik az energia átalakítás hatásfoka, és ezzel együtt 36 százalékkal csökken az üvegházgáz kibocsátás mértéke. A fejlesztés kiváló példa arra, hogy miként kapcsolható össze a versenyképesség, a megfizethetőség és fenntarthatóság hármas célrendszere az energiatermelésben – mondta Bencsik János.

A Magyar Villamos Művek 25 százalékos részesedéssel bír a Dunamenti Erőműben. A kormány keresi a nemzeti tulajdonban lévő Magyar Villamos Művek Zrt. és a globális energiaszektor egyik legnagyobb vállalata, a GDF-SUEZ közötti együttműködések további lehetőségeit is, többek között a földgáz-értékesítésben és az alternatív energiatermelés területén – húzta alá Bencsik János.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)