A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium honlapján
(http://www.kormany.hu/hu/nemzeti-fejlesztesi-miniszterium) 2011. július 15-től olvasható a Nemzeti Energiastratégia, amely a fenntarthatóság, versenyképesség és ellátás biztonság hármas céljának szellemiségében kíván megfelelő keretrendszert nyújtani a jövőben várható kihívások megválaszolásához. A dokumentumot a Kormány 2011. július 13-i ülésén fogadta el.

A Nemzeti Energiastratégia célja egy olyan szakpolitikai keretrendszer megteremtése, amelynek eredménye a gazdasági fejlődés és a környezeti fenntarthatóság szem előtt tartásával az energia- és klímapolitika összhangja, valamint a szektor szereplőinek bevonásával az energetika jövőképének kialakítása.

Az energiastratégia 2030-ig részletes javaslatokat tartalmaz a magyar energiaszektor szereplői és a kormányzat számára is, valamint felállít egy 2050-ig tartó útitervet is, amely illeszkedve az európai uniós törekvésekhez, globális, hosszabb távú perspektívába helyezi a 2030-ig meghozni javasolt intézkedéseket.

A Nemzeti Energiastratégia kiszolgálja az elsődleges nemzeti érdekeket - garantálja az ellátásbiztonságot, figyelembe veszi a legkisebb költség elvét, érvényesíti a környezeti szempontokat, és biztosítja, hogy hazánk nemzetközi súlyával és erőforrásainak mértékével megfelelő arányban hozzájárulhasson a globális problémák megoldásához.

A kormányzat az energiastratégia előkészítése során a zöld szervezetek, továbbá az energiaszektor több mint száz jelentős szereplőjének - gazdasági, tudományos, szakmai és társadalmi szervezetek - véleményét vette figyelembe. A véglegesítés során az Energiastratégia dokumentumhoz gazdasági megvalósíthatósági tanulmány és stratégiai környezeti vizsgálat is készült.

Az Energiastratégiát az Országgyűlés az őszi ülésszakon tárgyalja, az országgyűlési határozat kihirdetését követően pedig megkezdődik a cselekvési tervek kidolgozása, amelyek tartalmazni fogják a stratégiai dokumentumban megfogalmazott célok eléréséhez szükséges részletes intézkedéseket. Ezt követi a jogszabályi környezet stratégiához igazítása, végül erre épülhetnek rá a támogatási és pénzügyi rendszerek. Az Energiastratégia a hozzá illeszkedő egyéb koncepciókkal, cselekvési tervekkel (éghajlat-, megújuló energia, energiahatékonysági, épületenergetikai) és ágazati (közlekedési, vidék-, felsőoktatási) stratégiákkal egészül ki egységes stratégiai célrendszerré.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)