Az elmúlt időszakban megvalósult uniós fejlesztések által 19.666 tonna üvegházhatású gáz kibocsátás csökkentést sikerült elérni 2011-ben. Ez a jelentős eredmény 105 európai uniós forrásból létrejött beruházásnak köszönhető. Mindezek az Új Széchenyi Terv 2,3 milliárd forintos támogatásából valósulhattak meg – mondta el Dr. Földi Enikő, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára szerdán, Budapesten. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség Óriási Számok kampányának zárórendezvényen átadták a környezetvédelmi Óriási Számot szimbolizáló installációt is.

A megvalósult beruházásoknak nem kifejezetten az üvegházhatású gáz kibocsátás csökkentése volt a közvetlen célja. Ugyanakkor, ha a kiírások céljai, illetve részcéljai is megvalósulnak, akkor az energiahatékonyság és energia megtakarítás révén mindezt el lehet érni. Mindezek nélkül nincs fejlődés, ezért a fenntarthatóság érdekében vigyáznunk kell a környezetünkre. Kiemelten fontos, hogy óvjuk a települések környezetét és tisztaságát, jól kezeljük vizeinket a felszín alatt és felett, védjük természeti értékeinket, és megújuló energiaforrásokból hatékonyabbá tegyük az energiafelhasználást. Ez mind a környezettudatos gondolkodás alapja – hangsúlyozta Dr. Földi Enikő.

Országszerte számos helyen jelentős lépéseket tett a Kormány a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés érdekében. Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését elősegítő, már befejezett 105 beruházás 2,3 milliárd forint uniós és állami támogatással jött létre. A környezetvédelem területén jelenleg csaknem 1.300 fejlesztés van megvalósítás alatt, melyek leszerződött támogatása mintegy 78 milliárd forint.

A rendezvényen Dr. Földi Enikő kiemelte: „A Közép-magyarországi régióban jelentős számú, több mint 9.000 beruházás számára ítélt meg több mint 1.500 milliárd forint uniós és állami támogatást a Kormány. A fővárosban a közel 5.500 támogatott projekt közül csaknem 4.400 már le is zárult. Sor került például a Fillér Utcai Általános Iskola felújítására és energetikai korszerűsítésére, amely legalább 15 évig biztosítja az energia- és költségtakarékos üzemeltetést.”

Az Erzsébet téren leleplezett installáció célja, hogy felhívja a figyelmet az ÚSZT által elért környezetvédelmi eredményekre. A fővárosban az „Emberi Lenyomatok” c. aktív térszobor jelképezi cselekedeteink környezetre gyakorolt hatását - mondta Csepreghy Nándor, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség kommunikációs vezetője.

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség kampányának célja az volt, hogy számokon keresztül mutassa be Magyarország és az Európai Unió közös sikerét. Az országszerte felállított térinstallációk és térbútorok az Új Széchenyi Terv keretein belül megvalósult fejlesztések fontos eredményeit rejtik magukban.

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)