A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) második alkalommal rendezi meg az európai uniós fejlesztések nyílt napját, amelyen országszerte több mint 60, az Új Széchenyi Terv keretében megvalósult fejlesztést mutatnak be a közönségnek 2013. június 15-én - mondta Csepreghy Nándor, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) fejlesztési programokért felelős helyettes államtitkára pénteken.
Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) budapesti központjában - amely szintén a látogatható helyszínek között van - tartott sajtótájékoztatón Csepreghy Nándor kiemelte: a 2007 és 2013 közötti fejlesztési periódusban Magyarországnak 8200 milliárd forintnyi fejlesztési forrás állt rendelkezésére, és az utóbbi években mintegy 14 ezer beruházás indult az uniós forrásoknak köszönhetően.
A több mint 60 helyszín egy része más napokon zárva van a nyilvánosság előtt, szombaton azonban ingyenesen vagy kedvezményes belépőjegy megvásárlásával látogatható.
Burány Béla, az OMSZ főigazgatója hangsúlyozta: az idén 65 éves mentőszolgálatnál jelenleg három nagyobb projekt van, amelyek összesen közel 15 milliárd forintból valósulnak meg, és amelyek keretében fejlesztik többek között a sürgősségi ellátást.
Csepreghy Nándor elmondta: a fejlesztések nagyon is kézzelfoghatóak, és annak érdekében, hogy az emberek megismerhessék ezeket, valamint a mögöttük lévő célokat, március után második alkalommal is megrendezik az uniós fejlesztések nyílt napját - séta a kulisszák mögött jelszóval.
Az európai uniós források nélkülözhetetlenek Magyarország fejlesztésében: az országban megvalósuló 10 fejlesztés közül 9-et az EU finanszíroz - hívta fel a figyelmet a helyettes államtitkár.
Ismertette, hogy az OMSZ-nál több fejlesztés is zajlik, így a gépjárműpark bővítése vagy a mentésirányítási rendszer fejlesztése.
Csepreghy Nándor elmondta: az uniós fejlesztések nyílt napja immár hagyománynak tekinthető, és azzal a céllal rendezik, hogy az emberek magukénak érezhessék a fejlesztéseket.
Burány Béla kiemelte: a sürgősségi ellátás fejlesztése című projekt a 21. századba való átlépést jelenti a mentőszolgálat számára.
A projekt keretében 60 mentőállomást korszerűsítenek, 22 új mentőállomást építenek, bővül az oktatási és orvostechnikai eszközpark, és várhatóan 200 új mentőautót is beszereznek - derül ki az OMSZ közleményéből.
A főigazgató elmondta: fontos számukra, hogy korszerű, jól felszerelt autókkal dolgozhassanak, valamint hogy a mentésirányítás megfelelő, 21. századi technológiához illő háttérrel történjen.
(MTI)