Bővített klímapolitikai miniszteri találkozót rendeztek 2013. október 11-én, Budapesten a Visegrádi Együttműködés országainak (V4) elnökségét betöltő Magyarország vezetésével. A megbeszélésen a román és a bolgár klímapolitikai vezetők is részt vettek, Litvánia delegáltja megfigyelőként volt jelen. Magyarországot Horváth Attila Imre klímapolitikáért felelős államtitkár és Hizó Ferenc helyettes államtitkár képviselte az egyeztetésen.
A miniszteri találkozó résztvevői áttekintették az aktuális nemzetközi és európai uniós vonatkozású klímapolitikai ügyeket. Megerősítették, változatlanul fontos számukra, hogy a visegrádi országok a térség egyéb országaival együtt a jövőben is folytassák az eddigi szoros együttműködést a klímapolitikai és a kapcsolódó gazdasági kérdésekben.
A felek a tárgyalások egyik aktuális témájaként az ENSZ Éghajlatváltozási Keretegyezmény Részes Feleinek 2013. november 11-22. között Varsóban megrendezendő soron következő konferenciáján képviselendő uniós álláspont kialakítását azonosították.
A résztvevők megállapodtak abban, hogy a varsói konferencia célja egy átlátható és valamennyi részes felet felölelő, 2015-ben induló és 2020-tól alkalmazandó globális megállapodás előkészítése, ezáltal a nemzetközi klímapolitikai tárgyalások hatékonyságának növelése.
A résztvevők előzetesen megvitatták a 2013. október 14-i Környezetvédelmi Tanácsülés napirendjén szereplő tanácsi következtetések tervezetét, amely ugyancsak a novemberi varsói konferencián képviselendő uniós álláspontot rögzíti majd.
A visegrádi országok képviselői a budapesti találkozón közös nyilatkozatot fogadtak el, amelyben rögzítették, hogy elkötelezettek a nemzetközi klímapolitikai tárgyalások sikeres folytatása mellett és ennek érdekében minden lehetséges erőfeszítést megtesznek. Megállapodtak továbbá abban is, hogy Európa nem emelheti egyoldalúan kibocsátás-csökkentési vállalásai szintjét, hiszen ez versenyhátrányba hozhatja az Uniót. Álláspontjuk szerint az EU-nak arra kell törekednie, hogy más nagy kibocsátók is az övéhez hasonló arányú mérséklést tűzzenek ki célul, hozzájárulva a globális kibocsátás visszaszorításához.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)