Június közepétől az Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) befogadja a Széchenyi Kártya Program uniós pályázatokhoz igényelhető Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitel és a Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitel konstrukciókat – jelentette be Nagy Gyula, az MKB vezérigazgató-helyettese szerdán sajtótájékoztatón Budapesten.

Csepreghy Nándor, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) fejlesztéspolitikai helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy az uniós támogatások igénybevételével indított projektek esetén időarányosan mintegy 400-500 milliárd forint értékű számlát nem nyújtottak be a projektgazdák, elsősorban finanszírozási gondok miatt. Ezen kíván a kormány segíteni a közszférának szóló önerőalap működtetésével, illetve a Széchenyi Kártya Programban a kisvállalkozások uniós pályázatának megvalósítását segítő önerőhitel és támogatást megelőző hitel kamattámogatásával.

Krisán László, a pénzügyi szolgáltatásokat közvetítő KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója elmondta: szeretnék elérni, hogy a 2014-2020-as időszakban a mostani mintegy 20 pályázati konstrukcióval szemben több gazdaságfejlesztési kiíráshoz automatikusan kötődjön ezen termékek igénylési lehetősége.

Fotó: Bartolf Ágnes

Csepreghy Nándor a kkv-finanszírozás fontosságát hangsúlyozva kiemelte, hogy a kormány minden olyan lehetőséget támogat, amely az uniós pályázatok megvalósítását és a támogatások kifizetését felgyorsítja. Krisán László elmondta, hogy a kormány 5 százalék kamattámogatás ad az uniós pályázatokhoz adható Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitelhez, illetve a Széchenyi Támogatást Megelőző Hitelhez is, így lehetővé válik, hogy 0,4 százalék havi kamattal folyósítsa a bank ezeket a kölcsönöket. A KAVOSZ vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a projektdoktori rendszerrel együttműködve megkeresik azokat a kkv-kat, amelyeknek ajánlani tudják a lehetőséget.

A Széchenyi Kártya Program 2002-ben indult a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások finanszírozási lehetőségeinek javítására, mára a program keretein belül kihelyezett hitelek összege megközelíti az 1200 milliárd forintot. A hiteligénylések száma meghaladja a 250 ezret és eddig több mint 185 ezer hitelügylet jött létre.

A Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitel konstrukcióban az igényelhető hitelösszeg 1-50 millió forint lehet, a futamidő 12-120 hónap.

A Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitel terméknél az igényelhető hitelösszeg 1-50 millió forint lehet, a futamidő ez esetben is 12-60 hónap.

(MTI)