A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) és az ÉMI Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. 2013. november 6-án, Budapesten szakmai konferencia keretében mutatta be a Nemzeti Épületenergetikai Stratégiát (NÉeS). Az eseményen Horváth Attila Imre és Hizó Ferenc, az NFM fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára és helyettes államtitkára is részt vett. A dokumentum társadalmi egyeztetése a tervek szerint november végén megindul.
Horváth Attila Imre hangsúlyozta, hogy a fejlesztési tárca célja a Nemzeti Épületenergetikai Stratégia megalkotásával egy középtávú – a 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó – átfogó szakmai program előkészítése. A dokumentum az épületállomány felmérése alapján, a fő irányvonalak meghatározásával stabil szakmai alapot teremtene egy széleskörű épületenergetikai támogatási program elindításához, a magyar energiahatékonysági vállalások teljesítéséhez.
A magyarországi energiafelhasználás 40 százaléka az épületekhez kötődik, ennek kétharmadát a fűtés és hűtés teszi ki, ezért már a 2011-ben elfogadott Nemzeti Energiastratégia is az épületek energiafogyasztásának 30 százalékos csökkentését irányozta elő 2030-ig. A Nemzeti Épületenergetikai Stratégia (NÉeS) mentén tartós, fenntartható energiafogyasztás-mérséklés érhető el.
A kormányzat törekvése, hogy az energetikai szempontból többségében korszerűtlen épületállományt minél hatékonyabban és gazdaságosabban újíthassák fel a tulajdonosok, ezáltal csökkenjenek a háztartások fenntartással összefüggő rezsiköltségei, mérséklődjenek a kibocsátásból származó káros környezeti hatások. Magyarország jól áll a 2020-ra vállalt, megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos célok teljesítésében, utóbbiak részaránya tavaly elérte a 9,3 százalékot, a 2016-ra vállalt tervértéket.
A minisztérium az ÉMI Nonprofit Kft. koordinációja mellett, az épületenergetika elismert tudományos és gyakorlati szakembereinek és műhelyeinek bevonásával végezte el a NÉeS szakmai előkészítését. A Stratégia az eddigi legátfogóbb hazai épületenergetikai felmérésén alapul, amelyhez közel 23 ezer épület energetikai adatait használták fel. A jövő év első felében egy széleskörű épületenergetikai támogatási program indulhat a Stratégia alapján, amelynek forrásait a nemzetközi széndioxid-kvótakereskedelemből befolyt bevételek és a 2014-2020. közötti európai uniós tervezési időszak operatív programjai biztosítják.
A Nemzeti Épületenergetikai Stratégia társadalmi egyeztetése várhatóan november végén indul, a fejlesztési tárca és az ÉMI Nonprofit Kft. számít a szakma és a közvélemény aktív közreműködésére.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)