Kandeh K. Yumkella, a „Fenntartható energia mindenkinek” ENSZ-kezdeményezés képviselője Horváth Attila Imre klímapolitikáért, Kovács Pál energiaügyért felelős államtitkárral és Hizó Ferenc zöldgazdaság fejlesztéséért felelős helyettes államtitkárral tárgyalt 2013. október 8-án, Budapesten. A felek a fenntarthatóság, az energiabiztonság, a klímavédelem, a megújuló energia és a nukleáris energia szakterületeken elvégzett és elvégzendő teendőket összegezték a találkozón.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete a „Fenntartható energia mindenkinek” évtizedének nyilvánította a 2014-2024 közötti időszakot. Kandeh K. Yumkella, aki az energetikai fejlesztési projektek finanszírozásáért felel, örömét fejezte ki, amiért Magyarország az energetikai és vízgazdálkodási szempontokra is figyelemmel alakítja klímapolitikai céljait. Elismerte Magyarország klímavédelem érdekében tett erőfeszítéseit, az ENSZ, mint világszervezet részéről hangsúlyozta a helyi és globális célkitűzések közötti összhang fontosságát.
A fejlesztési tárca képviselői az ENSZ-különmegbízottal folytatott megbeszélésen kifejtették álláspontjukat, amely szerint a versenyképes megújuló energiatermeléshez a K+F támogatások növekedése révén juthatunk el, a nukleáris energiára fontos szerep hárul a XXI. század dekarbonizációs folyamatában. A széndioxid-kibocsátás csökkentésének üteme csak energetikai fejlesztések útján tartható.
A tárca az energiahatékonyság szakpolitikai fontossága mellett érvelt, kiemelve a készülő Nemzeti Épületenergetikai Stratégia célkitűzéseit, amelyekre a Kormány átfogó épületenergetikai programot alapoz majd. Hangsúlyozta, hogy az elmúlt három évben az ország vezetése közel 150 milliárd forintnyi forrással járult hozzá a zöldgazdaság-fejlesztési célok teljesítéséhez, mintegy 217 ezer család energiafogyasztás- és rezsiköltség-csökkentését ösztönözve ezzel. Magyarország Nemzeti Energiastratégiájának elemeit, célkitűzéseit és hazánk európai uniós teljesítési vállalásainak jelenlegi helyzetét is ismertették a jelenlévők.
Elhangzott, hogy Magyarország jelentős eredményeket ért el a megújuló energiaforrások hasznosításának területén az elmúlt években. Ezen belül a megújuló energiaforrásokból előállított hőenergia felhasználásnak részaránya 2011-ről a 2012. évre közel 20%-kal emelkedett. A felek egyetértettek abban, hogy a geotermikus energia és a biomassza hazai hasznosításában komoly lehetőségek rejlenek.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)