Magyarország eminens tanulóként bekerült az Európai Unió azon kivételes tagállamai közé, amelyeknek sikerült teljesíteniük vállalásaikat a megújuló energiafelhasználás növelésében – jelentette ki Horváth Attila Imre, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára a Fenntartható Fejlesztések c. szakmai napon 2013. május 30-án, Budapesten.
A zöldgazdaság fejlesztéséért, klímapolitikáért és kiemelt közszolgáltatásokért felelős helyettes államtitkár előadásában kifejtette, hogy a megújulók részaránya a teljes hazai energiafelhasználáson belül a 2004-es 4,2 százalékhoz képest, a tavalyra tervezett 7,4 százalékot felülmúlva, 2012-ben már meghaladta a 9 százalékot is. A kormány számol a megújuló energiaforrások komplex előnyeivel, képes tanulni az elmúlt évek alatt bekövetkezett technológiai változásokból és az uniós támogatási rendszerek tapasztalataiból, emiatt a megújuló energetikai intézkedések stratégiai dokumentumát (Magyarország Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Terve) a megváltozott körülményekhez igazítja. A felülvizsgálat során a korábbiakban rögzített 2020-as 14,65 százalékos részarány elérésének célja változatlan, annak elérési útját viszont pontosítják.
A helyettes államtitkár felhívta a szakmai nap résztvevőinek figyelmét arra, hogy a szakminisztérium komoly erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a Nemzeti Épületenergia Stratégia eszközével pontos és következetes módon tudja segíteni az energiahatékonyság növekedését. Már folyik az épülettípusok meghatározása és számuk felmérése. A mérnök és közgazdász szakértők bevonásával végzett munka eredményeként körvonalazódhat, mekkora idő- és anyagi ráfordítással lehet számolni az egyes épülettípusoknál – hangsúlyozta. A 2013 őszén elkészülő stratégiából kitűnik majd, hogy mely területeken, milyen típusú és mértékű kormányzati beavatkozás indokolt. A szakpolitikai dokumentum megfelelő szakmai alapot teremt egy átgondolt, megalapozott és fenntartható épület-felújítási program indításához is.
Horváth Attila Imre emlékeztetett: a Parlament előtt van már az a törvényjavaslat, amely hozzájárul a megújuló energiaforrások alkalmazásának további hatékony ösztönzéséhez. Elfogadása esetén a származási garancia mérhető és megkülönböztetéstől mentes kritériumok alapján igazolhatja majd, hogy a termelő az energiát, vagy annak egy részét megújuló energiaforrásból vagy nagy hatékonyságú kapcsolt energiatermelés során állította elő. A módosításoknak köszönhetően az érdeklődők új online platformon kaphatnak alapos, valós és független tájékoztatást a megújuló energiaforrások alkalmazásának előnyeiről és az elérhető támogatásokról.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Kommunikációs Főosztály)