A bioenergia jelentőségéről, az ágazati lehetőségekről tanácskoztak a Német Bioenergia Szövetség (Bundesverband BioEnergie – BBE) parlamenti estjén 2013. május 15-én, Berlinben.
A magyar nagykövetségen megrendezett eseményen Horváth Attila Imre zöldgazdaság fejlesztéséért, klímapolitikáért és kiemelt közszolgáltatásokért felelős helyettes államtitkár „A bioenergiában rejlő esélyek és perspektívák Magyarországon” címmel tartott előadást a német Bioenergia Szövetség felkérésére.
Magyarország kiváló agroökológiai és geotermikus adottságokkal rendelkezik, így kézenfekvő, hogy a bioenergia-termelés és -felhasználás kitörési pont az energiafüggőségből – hangsúlyozta a fejlesztési tárca helyettes államtitkára. A kormányzat folyamatosan arra törekszik, hogy az energiapolitikai és a klímavédelmi célokkal összhangban olyan támogatási rendszereket dolgozzon ki és indítson el, amelyek segítik az energiatakarékosság és az energiahatékonyság növelését. Horváth Attila Imre kiemelte, hogy Magyarország az Európai Unió 27 országa közül azok közé tartozik, amelyeknek sikerült elérniük a 2009-2010-es megújuló energiára vonatkozó céljaikat. Elmondta, hogy a technológiai változásokon alapuló piaci folyamatok, a hazai és uniós részeredmények tükrében jelenleg folyik a 2020-ra vállalt 14,65 százalékos megújuló részarány célkitűzés elérési pályáinak és energiamixének felülvizsgálata. A technológiák közül várhatóan továbbra is a biomassza és a geotermikus energia – elsődlegesen fűtési célú – hasznosítása élvez kiemelt figyelmet. Az ösztönző intézkedések kapcsán kifejtette, hogy Magyarországon a beruházási és a működési támogatások egymás hatásait erősítve segítik elő a megújuló energiaforrásokból történő villamosenergia-termelést. A német-magyar energetikai kapcsolatokat elemezve a helyettes államtitkár kiemelte, hogy meglátása szerint számos szoros együttműködés alakult ki az ágazatban, a német vállalkozások megtalálták számításukat a magyarországi bioenergetikai iparban. "A jövőben azonban nem csupán a technológia és tőketranszfer fenntartása, mértékének növelése hangsúlyozandó, hanem a kutatóhelyek, egyetemek, kutatóintézetek együttműködésének fokozott bátorítása is" – zárta gondolatait.
Az évente, hagyományosan egy-egy nemzet nagykövetségén megtartott parlamenti esten ezúttal dr. Czukor József, Magyarország rendkívüli és meghatalmazott németországi nagykövete köszöntötte a gazdaság, a politika és a tudomány területéről érkezett, közel kétszáz vendéget. A német pártok, frakciók képviselői hozzászólásaikban a bioenergia energiapolitikai jelentőségéről, jogalkotási aktualitásokról fejtették ki álláspontjukat, Helmut Lamp, a német Bioenergia Szövetség elnöke pedig az ágazati várakozásokat ismertette.
(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, Kommunikációs Főosztály)