Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter beszéde a genfi székhelyű Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) és a Magyar Tudományos Akadémia Wigner Fizikai Kutatóközpont között létrejött megállapodás aláírásán 2012. május 4-én, Budapesten a Magyar Tudományos Akadémián.

Tisztelt Elnök Úr!
Tisztelt Polgármester Úr!
Tisztelt Projektpartnerek!
Kedves Vendégek!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!


A hely, ahol ma hazánk egyik legkiemelkedőbb XXI. századi projektjét jelentjük be, a magyar tudomány, a nemzet fejlődésének és fejlesztésének otthona. A Magyar Tudományos Akadémia a nemzet szellemi múltjának öröksége, ugyanakkor jelenének és a jövőjének záloga. A mai projektindító aláírás, amelyre eljöttünk, valóban a jövőt jelképezi.
A Magyar Tudományos Akadémia Wigner Fizikai Kutatóközpont a Nemzeti Fejlesztési Minisztériummal együttműködve tavaly októberben nyújtotta be terveit az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet – vagyis az immáron világhírű CERN - nemzetközi pályázatára. Kinevezésem óta kiemelt figyelemmel kísértem a projekt alakulását.
Talán nem túlzás, hogy azt mondom: a világ most ránk figyel. Örömmel és büszkeséggel tölt el, hogy Magyarországon valósulhat meg az a korszakalkotó beruházás, amelyet a világ egyik legjelentősebb, Európában pedig a legnagyobb adatátviteli kapacitással rendelkező informatikai központjaként tartanak majd számon.
Összesen 28 ország tett ajánlatot, a mi pályázatunk lett a győztes. Az elbírálás során – csak néhány példát említve - Svédországot, Norvégiát és Svájcot megelőzve nyertük el a beruházás lehetőségét. Úgy gondolom, ez a tény önmagában bizonyítja a benyújtott pályázat kimagasló színvonalú előkészítettségét és a mögé tett szaktudást.
Magyarországon egyedülálló csúcstechnológia valósulhat meg. Páratlan és rendkívüli eredmény ez, amelyre mindannyian büszkék lehetünk. Nem véletlen, hogy mi, magyarok a szellemi képességeinkről, a kutatás terén elért eredményeinkről és az együttműködési hajlandóságunkról vagyunk híresek.
A most elindítandó adatközpont megvalósítása hozzájárul Magyarország nemzetközi tudományos hírnevének további erősítéséhez, a magas hozzáadott tudást igénylő munkahelyek teremtéséhez, többek között a fizika, a részecskefizika és az informatika területén.
Az innováció csak akkor lehet a gazdasági növekedés forrása, a tudomány és a kutatás akkor válhat valódi kitörési ponttá, ha a vállalkozások kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenységét támogatjuk. Ezzel nem csak hazánkat, hanem az európai csúcstechnológiai piacok fejlődését is elősegítjük. Így bíztatom a társadalmi, gazdasági és üzleti szféra képviselőit, hogy használják ki a fejlesztési tárca által biztosított lehetőségeket.
Legyen erre az együttműködésre a legjobb példa a Genf és Budapest között kiépítendő 100, majd várhatóan 400 gigabájtos adatkapcsolattal bíró, Európa első, üzemszerűen működő ultra szélessávú hálózata.
A Kormány kiemelt feladatként tekint az infókommunikációs technológia  fejlesztésére. A beruházás megvalósítása érdekében a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapból mintegy 8,5 milliárd forintot fordítunk a projektre. Jó helyre kerül ez a pénz, hiszen Európa első, ultra szélessávú hálózatát működtető gépterme állami tulajdonban lesz. A mintegy 40 milliárd forint értékű, a CERN által finanszírozott eszközberuházás egyedülálló információtechnológiai és tudományos presztízsbeli előnyökkel jár hazánk számára.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Tudomány és innováció nélkül nincs Európa. Az Új Széchenyi Terv alapvető gazdaságélénkítő eszköze a versenyképesség növelése, amelynek elsődleges célcsoportja az innovatív szektor. Szeretném e nemzetközi projekt minden résztvevőjének megköszönni az együttműködést. Köszönöm a pályázati anyag összeállításában részt vállaló szakemberek hasznos és eredményes hozzájárulását. Nagyszerű munkát végeztek.

Tisztelt Kollégák!

Biztosítom Önöket arról, hogy a Kormány és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium a jövőben is támogatja a projektet és a sikeres kivitelezés érdekében biztosítja az anyagi erőforrásokat. Megköszönöm a házigazdának, dr. Pálinkás József elnök úrnak, a Wigner Fizikai Kutatóközpont vezetésének és munkatársainak a kiváló munkát. Kívánom, hogy a CERN-központtal való együttműködés - a megszerezhető tudományos és innovációs presztízse mellett – jelentős ösztönzést adjon az érintett tudományterületeken dolgozók további fejlesztéseinek.

Köszönöm a figyelmüket!

(Nemzeti Fejlesztési Minisztérium)