Interjú Németh Lászlónéval az MTV1 - Az Este c. műsorában, 2013. november 26.
Műsorvezető: Obersovszky Péter

Az Este vendége Németh Lászlóné fejlesztési miniszter, jó estét kívánok, miniszter asszony, köszönöm, hogy elfogadta a meghívásunkat.

Jó estét kívánok.

2000-ben indul a panelprogram története. Akkor fideszes képviselők javaslatára aztán elindul egy hosszú program, és azóta tulajdonképpen kisebb megszakításokkal zajlik, de hatalmas a számháború. Hogy néz most ki a panelfelújítás, mondjuk az előző ciklushoz viszonyítva, és a jelenlegi kormányzat elmúlt éveit tekintve?

Ha a panelprogramról beszélünk, azt hiszem, hogy muszáj egy picit a részletekben elmerülnünk. Ugye itt 2001-től indult el ez a bizonyos felújítási program, amit ön is említett. Ez egy nagyon sikeres program volt. Egészen 2008-ig újabbat, mint amit a Fidesz-kormány elindított, a kormányok nem indítottak el. 2008-ban meghirdették az úgynevezett panel egy programot, majd 2009-ben elindították a panel kettő programot. A panel egy programban résztvevők olyan szempontból szerencsések voltak, hogy ott azt a programot folyamatosan lehetett végigvinni, tehát...

Tehát annak megvolt a fedezete.

Megvolt hozzá a fedezet. Amikor 2010-ben a kormányváltást követően átvettük és átnéztük a bennlévő panel kettes - 2009-ben meghirdetett panel kettes - programot, akkor azt láttuk, hogy lényegesen több a már akkor befogadott pályázat, mint amire az elkövetkezendő időszakban fedezet lehet, vagy amire fedezetet találtunk az ilyen módon szocialistáktól átvett kasszában. Ez a fedezethiány ez 14 milliárdos volt. Ezt követően mi évről évre próbáltuk meg a fedezetet megteremteni. Ami nagyon fontos, és amit szeretnék hangsúlyozni, hogy ez a bizonyos nyolcezer lakás, amiről ma beszéltünk, ez az utolsó, még úgynevezett tartaléklistán lévő nyolcezer lakás...

Tehát akik akkor bekerültek a pályázatba, de végül is nem...

És azóta vártak a tartaléklistán. Miután most már az utolsó, nagyjából négymilliárdos összeget is sikerült előteremtenünk, őket most fogjuk kiértesíteni arról, hogy rendben van az ő felújítási programjuk, pályázatukat is megkezdhetik, csinálhatják, megvan rá a fedezet.

Milyen felújítások lesznek ezek döntően?

Itt ezt a panelprogramot úgy hirdették meg, hogy a pályázók állíthatták össze azt, hogy milyen épületenergetikai megtakarítási lépéseket kívánnak tenni. Tehát itt a nyílászárók, a szigetelések, a fűtéskorszerűsítés, bármi szóba jöhetett.

Honnan van meg ez a pénz végül is?

Ezek kvótaértékesítésből származnak minden esetben. Ez nagyjából, és itt most konzultálok, hogy most az egyszer igazi számokról tudjunk beszélni. Tehát ugye én azt mondtam az elején, hogy 14 milliárd volt az az összeg, ami hiányzott, ami fedezet nem volt meg. Itt 2010 és 12 között 5,1 milliárd forintot tudtunk erre a célra biztosítani. Aztán 2012 végén volt egy sikeres kvótaértékesítésünk, amikor ismételten 4,5 milliárdot tudtunk biztosítani, illetve most akkor még van egy 4,2-4,3 milliárdos nagyságrend, amiből be tudjuk fejezni. Tehát ez, hogyha a fedezeti oldalról beszélünk.

Milyen megtakarításokat hozhat egy-egy ilyen energetikai felújítás? Tehát nyilván vannak tapasztalatok egyébként az előző hasonló, panelprogramban felújított épületekre.

Összegszerűségében gondolja?

Nagyjából arányaiban. Tehát, mondjuk a felhasznált energiának hány százaléka takarítható meg?

Hát, nehezen tudnám megmondani, hiszen egymástól azért nagyon eltérő, részben minőségű panelekről beszélünk, amik felújításra kerültek, részben pedig, ahogy mondtam önnek, itt a pályázók tudták kiválasztani, hogy milyen prioritást választanak maguknak. Tehát egyszerűen egy szigetelést, vagy ennél egy nagyobb volumenű munkát. Én úgy gondolom, hogy 15-20%-nyi egészen biztos, ha átlagban vesszük, mert nyilván egészen más megtakarítást eredményezett egy teljes körű felújítás.

Milyen egyéb források... Ugye ön azt mondja, hogy kvótaértékesítésből származó pénzeket használnak erre. De más forrásokat nem lehetne igénybe venni? Ugyanis, hát ezek a lakótelepi épületek összegészében nemcsak fűtés és energetika szempontjából korszerűtlenek, hanem sok más tekintetben is.

Ez így van. A terveink szerint be fogunk kapcsolni más forrásokat is, a jövőre nézve konkrétan itt európai uniós forrásokról beszélünk. Erre nem volt lehetőség ebben a periódusban. Tehát itt kvótaértékesítésből tudtuk fedezni, illetve egy folyamatos monitoring tevékenységből, ami azt jelentette, hogy visszalépő pályázók pénzét azonnal újra felhasználtuk, újra felhasználjuk. Hiszen ez egy folyamatos figyelést, odafigyelést igényel.

Azt ki dönti el, vagy ki választja ki, hogy a felújításban kik vesznek részt? Ugye nem mindegy manapság ilyen volumenű állami megrendelések, ha úgy tetszik, még ha ebben az önkormányzatok is benne vannak, akkor is ezek állami megrendelések, azok eléggé sokat lendíthetnek az amúgy félhalott építőiparon. Tehát ezek fontos megrendelések.

Ez így van.

Hazai cégek döntően nyilván...

Ezek döntően...

És helyi cégek.

Ezek hazai, helyi cégek, akiknek nagyon szigorú (- Ugrás -) szabványoknak kell megfelelniük. Tehát mondjuk egy panelház szigetelésénél, amikor a külső burkolást végzik, nagyon nem mindegy, hogy ki az, aki ezt végzi, nagyon nem mindegy, hogy milyen minőségű műanyagból teszi ezt, hiszen ez... minél jobb minőségű anyaggal dolgozik nyilván, annál nagyobb hatásfokkal fog az keresztül (...)

Hogyan látja, miniszter asszony, jövőre folytatódhat-e a panelprogram?

Mindenféleképpen. Én úgy gondolom, hogy azért volt ilyen nagyon nagy jelentősége, és azért is tettük ma ezt a bejelentést, hogy tehát a panel kettőt le tudtuk zárni, itt egy új fejezetet tudunk nyitni, és nyilván az új fejezetben az első kettő tanulságait is levonva a maximum pályázati tömeg befogadására készülünk.

Miniszter asszony, köszönöm, hogy elfogadta a meghívásunkat.

Köszönöm szépen.

(MTV1)