Idén 20. alkalommal került sor a Magyar Innovációs Nagydíj átadására, melynek elnyerésére pályázati úton lehetett aspirálni. A 2011. év legkiemelkedőbb innovációjának elismerésére vonatkozó pályázati kiírást a Magyar Innovációs Közalapítvány, a Nemzetgazdasági Minisztérium, Vidékfejlesztési Minisztérium, Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és az Iparfejlesztési Közalapítvány együttesen tette közzé. A pályázaton azok a Magyarországon bejegyzett vállalkozások vehettek részt, amelyek a 2011. évben kiemelkedő műszaki, gazdasági innovációs teljesítménnyel jelentős üzleti hasznot értek el.
Csizmadia Norbert a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára előadásában elmondta, hogy Magyarországnak és a magyaroknak egyik legfőbb kincse a tudásuk, számos találmányt adva a világnak, ezért hosszú távon a Növekedés egyik alapja a tudásra, innovációra épülő növekedés.
Köszöntő szövegében kiemelte, hogy az elmúlt másfél év alatt átalakult az innovációs intézményrendszer, létrejött a Nemzeti Innovációs Hivatal, az Országgyűlés létrehozta az Innovációs és Fejlesztési Eseti Bizottságot, megalakult a Nemzeti Kutatási, Innovációs és Tudománypolitikai Tanács.
Az Új Széchenyi Terv stratégiájának egyik kitörési pontja az Innováció, A Magyar Növekedési Terv középpontjában az innováció, a magas hozzáadott értékű iparágak, a tudásra épülő gazdaságfejlesztés, K+F áll. Az Európa 20/20 nemzeti reformprogramja versenyképességi programja az innovációra épülő versenyképességen nyugszik. Valamint a következő fejlesztési időtáv egyik kiemelt nyertese az innováció lesz. Az innovációhoz és a termelő beruházásokhoz kapcsolódva volt szükség arra, hogy a felsőoktatásban is markánsan megjelenjen a műszaki, az informatikai, és a természettudományos képzés erősítése. A kormány fontos figyelmet fordít a K+F tudatosságra, újraszabályozta a K+F alapfogalmakat, és új vállalati K+F pályázati rendszert dolgozott ki.
Az innovációs Nagydíj átadó is olyan piacképes termékeket és előremutató fejlesztéseket díjaz, amely sok kiváló kutató, csapat közös munkájának a gyümölcse. A kezdetben kis számban piacra lépő, tudás-intenzív vállalati szegmens dinamikus hatást képes kifejteni, és valódi példaképet jelentenek.
A pályázat értékelésével kapcsolatban kiemelte: a 2011. évi pályázatra 31 pályázat érkezett, 30 pályázat volt sikeres innováció, a legjobb 11 közül a bíráló bizottság titkos szavazással döntött az elismerésekről.
A zsűritagok az eredetiséget, az újszerűséget, az innovativitást, 2011-ben a pályázónál elért többleteredményt, a társadalmi hasznosságot, valamint a piaci részesedés növelését, új piacok megszerzését, a kiemelkedő export teljesítményt vizsgálták és ez alapján döntöttek.
A Nemzetgazdasági Minisztérium 2011. évi Ipari Innovációs Díjában a Meta-MPI Kft. részesült a Metapay Fesztiválkártya bevezetéséért.
A 2011. évi Magyar Innovációs Nagydíjat az EGIS Gyógyszergyár Nyrt. kapta a vérrögképződés megelőzésére kifejlesztett Egitromb 75 mg filmtablettáért.
(Nemzetgazdasági Minisztérium, Tervezéskoordinációért Felelős Államtitkárság)