A Visegrádi Négyek (V4) valamint Románia és Bulgária (+2) területfejlesztési együttműködése 2008-ban indult el a területfejlesztésért felelős miniszterek prágai találkozójával, amely a 2010-es budapesti miniszteri találkozót követően, 2014 tavaszán újabb mérföldkövéhez érkezett: elkészült a V4+2 országok Közös Területfejlesztési Stratégiája, feltárva azokat az akadályokat, amelyek helyi vagy regionális szinten gátolhatják a térség fejlődését.
A Közös Területfejlesztési Stratégia a területfejlesztési kihívások kezelésének V4+2 szintű összehangolásával kíván hozzájárulni az együttműködésben résztvevő országok területileg kiegyensúlyozottabb fejlődéséhez, ezáltal az Európai Unió területi kohéziójának elősegítéséhez. Az elmúlt évek során az országok feltárták azokat az akadályokat, amelyek helyi vagy regionális szinten gátolhatják a hat ország fejlődését. A közös stratégia emellett a következő célokat is szolgálja:
- hozzájárul a nemzeti területrendezési és területfejlesztési dokumentumok nemzetközi összehangolásához és a tervdokumentumok felülvizsgálatához;
- elősegíti a V4+2 országainak hatékony érdekérvényesítését az európai szintű politikákban, különösen a kohéziós politika, a közös közlekedéspolitika és a közös energiapolitika terén;
- ösztönzi a térségek fejlődésére hatással bíró ágazati politikák területi fókuszáltságát;
- támogatja a 2011-es magyar EU-elnökség idején, a területfejlesztésért felelős miniszterek gödöllői találkozóján elfogadott „Európai Unió Területi Agendája 2020” című dokumentumban azonosított célok megvalósulását, összhangban a V4+2 országok közös kihívásaival és lehetőségeivel.
A több éves szakértői munka eredményeként elkészült közös stratégia következtetéseit a hat ország területfejlesztési tervezésért felelős miniszterei és államtitkárai 2014. április 16-án, a magyar V4 elnökség keretében megrendezett budapesti találkozójukon is megerősítették.
A találkozón mind a hat ország egyetértett abban, hogy a közösen feltárt akadályokat és hiányosságokat mielőbb fel kell számolni. A térség fejlődése szempontjából kiemelt jelentősége van a városoknak, nagyvárosi térségeknek, a fejlesztési pólusoknak, valamint a területi együttműködéseknek, ami segíti helytállásunkat a globális versenyben, és komoly hozzájárulást jelent az Európa 2020 stratégiában lefektetett célok eléréséhez is.
A fejlesztéspolitikában ezért kiemelt szerepet kell kapnia a helyi kis- és közepes vállalatok erősítésének, a foglalkoztatás növelésének, továbbá a határ menti régiókat és gazdasági központokat összekapcsoló infrastruktúra-fejlesztések, a határokon átnyúló, a makroregionális és a transznacionális együttműködések támogatásának.
A V4+2 országok területfejlesztési találkozója komoly mérföldkőnek számít, és az ott elfogadott miniszteri nyilatkozat és a közös stratégia iránymutatásai alapján további kétoldalú és sokoldalú egyeztetésekre kerülhet sor annak érdekében, hogy a résztvevő országok közösen oldják meg a kitűzött feladatokat.
Bővebb információ: http://www.v4plus2.eu/en/
(Nemzetgazdasági Minisztérium)