A transznacionális együttműködési programok lényege, hogy egy területi egységként értelmezhető, több országból álló területek közösen keressenek megoldásokat a térséget érintő problémákra. Magyarország 2014–től a Közép–európai transznacionális együttműködési programban, valamint a Duna transznacionális együttműködési programban vesz részt.
Közép–európai Transznacionális Együttműködési Program (2014–2020)
A Közép–európai (CENTRAL EUROPE) transznacionális program – a 14 európai transznacionális program egyikeként – hozzájárul a Kohéziós Politika célkitűzéseinek megvalósításához, ezáltal az Európa 2020 stratégiában megfogalmazott intelligens, fenntartható és inkluzív növekedéshez. A program előzményének tekinthetők a 2000–2006–os CADSES (Közép–európai, adriai, Duna–, Délkelet–európai Térség), majd a 2007–2013–as CENTRAL EUROPE (Közép–európai) transznacionális együttműködési programok.
A 2007–2013–as időszakban már létező Közép–európai Transznacionális Együttműködési Program folytatásaként a közép–európai térség, nevezetesen Csehország, Magyarország, Ausztria, Szlovénia, Szlovákia, Horvátország, illetve – nem teljes területével – Németország és Olaszország kihívásait kezelte. A Közép–európai Program keretében 2007 és 2013 között öt pályázati körben, 124 nemzetközi együttműködési projekt megvalósítására nyílt lehetőség. A projektek – a program időközi értékelésének tanúsága szerint – hozzájárultak a program célkitűzéseinek eléréséhez, alapvetően sikeresnek mondhatók. A Közép–európai Program eredményesen bevonta a magánszféra szereplőit a transznacionális együttműködésbe.
A Közép–európai Programban résztvevő nyolc EU tagállam számára 2014 és 2020 között is lehetővé válik, hogy intézményeik közös tervezési, szakmai együttműködési projekteket valósítsanak meg, a térséget érintő, meghatározott 11 tematikus célkitűzés alapján kiválasztásra kerülő prioritásokhoz illeszkedő témákban. A program általános céljai között szerepel az innováció, a regionális mobilitás és áruszállítás, az alacsony szénkibocsátású gazdaság, illetve a környezetvédelem terén történő előrelépés.
A szakmai konzultációkat követően a Közép–európai Program elkészítésének utolsó lépése a szélesebb szakmai közvélemény előzetes visszajelzéseinek megismerése és feldolgozása. A CENTRAL EUROPE 2014 – 2020 program tervezete az alábbi honlapon érhető el.
Duna Transznacionális Együttműködési Program (2014–2020)
A Duna Program egy új transznacionális együttműködési program, elődjének a 2007–2013–as Délkelet–európai (South East Europe – SEE) Transznacionális Program tekinthető.
A 2007–2013 között működő SEE program 4 pályázati körben, 122 nemzetközi együttműködési projektet támogatott. A projektek – a program időközi értékelése szerint – hozzájárultak a program célkitűzéseinek eléréséhez. A SEE program sikereként értékelhető, hogy innovatív pályáztatási megoldásokat vezetett be, két–lépcsős pályáztatást, valamint stratégiai projekt–fejlesztést és fókuszált pályázati kört.
A 2014–2020 között megvalósuló Duna Transznacionális Együttműködési Program területe lefedi Ausztriát, Bosznia és Hercegovinát, Bulgáriát, Csehországot, Horvátországot, Magyarországot, Moldovát, Montenegrót, Németország két szövetségi tartományát (Baden–Württemberg és Bajorország), Romániát, Szerbiát, Szlovákiát, Szlovéniát és Ukrajna bizonyos területeit. Ez a terület megegyezik a 2011–ben elfogadott EU Duna Régió Stratégia (továbbiakban makroregionális stratégia) területével.
A Duna makroregioniális stratégia és a transznacionális program két különböző eszköz, amelyek ugyan hasonló célokat szolgálnak, azonban más szinteken és más elvek mentén valósulnak meg. A megegyező földrajzi terület és célok lehetőséget teremtenek a makroregionális stratégia és a transznacionális program közötti együttműködésre, hiszen a transznacionális program hozzájárul a makroregionális stratégia végrehajtásához és elősegítheti a makroregionális stratégia végrehajtási szereplőinek intézményszerű együttműködését. A transznacionális program emellett más transznacionális együttműködési projekteket is támogat.
A transznacionális Duna Program lehetőséget biztosít a résztvevő 14 ország intézményei számára, hogy közös tervezési, szakmai együttműködési projekteket valósítsanak meg, a térséget érintő és a prioritásokhoz illeszkedő témákban. A Duna Transznacionális Együttműködési Operatív Program elkészítésének fontos lépése a szélesebb szakmai közvélemény visszajelzéseinek megismerése és feldolgozása. Erre az előzetes vélemény–kérésre előreláthatólag 2014. nyár folyamán kerül sor.
A Partnerországok előzetes döntése alapján a transznacionális program közös, nemzetközi intézményrendszerének hazánk ad otthont. A „Duna transznacionális együttműködési program közös intézményrendszerének felállításához szükséges feladatokról” szóló 1680/2013. (IX. 30.) kormányhatározat értelmében a Kormány a Duna Program közös irányító hatósági és technikai titkársági feladatainak ellátását a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal önálló szervezeti egységeként alakítja ki.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)