Csizmadia Norbert, a Nemzetgazdasági Minisztérium Tervezéskoordinációs Államtitkára részt vett a Magyar Hajótervező, Gyártó, Javító és Innovációs Klaszter alapító ülésén.

Az Államtitkár megnyitójában kiemelte, hogy támogatnak minden olyan kezdeményezést, amely újra beindítja azokat az iparágakat, amelyek biztosítják a gazdasági növekedést, munkahelyeket teremtenek, és fenntartható fejlődést biztosítanak.



A magyar hajógyártás jelentős hagyományokkal bír, ezért fontos az iparág újjáélesztése. A most megalakuló klaszter legfontosabb célkitűzése, hogy tagjai (hazai vállalkozások) a magyar hajógyártásban (a tervezéstől a megvalósításig) minden folyamatban részt vegyenek.

Nemzetközi példák alapján a városfejlesztésben is fontos szerepe van azoknak a városoknak, amelyek élni tudnak a folyó adta lehetőségekkel, mint Lyon, Párizs, Porto, Regensburg vagy Ingolstadt esetén, ahol nem csak a közlekedésben, de a helyi városfejlesztésben és gazdaságban is jelentős szerepet tölt be.

Magyarországon több mint 400 olyan település található, amely közvetlenül folyó vagy tó partján fekszik, így a hazai lakosság közel fele lakik közvetve (vagy közvetlenül) vízparton. A Duna magyarországi szakaszán található szigeteken is 350 ezer fő lakik, és az agglomerációkban élők számára is fontos, hogy élni tudjanak a vízi közlekedés lehetőségeivel – kihasználva a Duna mint „kék-autópálya” lehetőségeit.

A hajógyártás és a hajózás egyszerre épít a logisztikára, az újraiparosításra, a hazai kis és középvállalkozások fejlesztésére, a turizmusfejlesztésre és a rekreációra, a környezetvédelemre, a helyi és közösségi közlekedésre, az oktatásra és a szakképzésre, valamint a szolgáltató szektorhoz is kapcsolódik.

(Nemzetgazdasági Minisztérium, Tervezéskoordinációért Felelős Államtitkárság)