Járműipari, gépipari és mechatronikai központ jöhet létre a Szombathely, Szentgotthárd és Zalaegerszeg zónában; a koordinált gazdaság- és iparfejlesztési program 25 ezer munkahelyet teremthet és 1 milliárd euró befektetést jelenthet a térségben.
A Zalaegerszeg – Szentgotthárd - Szombathely Iparfejlesztési Program eddigi eredményeiről 2012. június 22-én (pénteken) tartottak konferenciát Szentgotthárdon.
Az ország eme térsége a kilencvenes évek elején a tőkebeáramlás kiemelkedő hídfőállását jelentette: Zalaegerszegen, Szombathelyen és Szentgotthárdon jelentős jármű- és gépipari, illetve elektronikai vállalkozások telepedtek meg.
A versenyképesség fenntartása és a további fejlesztés érdekében a meglévő tudásokra és kompetenciákra alapozva a térségnek gazdasági és üzleti szempontból is meg kell újulnia ahhoz, hogy megfelelő társadalmi és gazdasági környezetet tudjon biztosítani a már itt működő vállalkozásoknak, illetve azért, hogy új befektetők számára is vonzóvá váljon.
Új gazdasági, ipari zónák alakulnak, melyek alapja a városok közti összefogás. Az észak-déli növekedési tengely egyértelműen az autó- és járműiparra, illetve a mechatronikára támaszkodik; és ebbe a zónába esik Budapest is - adott áttekintést a tanácskozás elején Csizmadia Norbert a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára. Hozzátette: a győri Audi, vagy a kecskeméti Mercedes beruházás jó példa lehet arra, hogy van működő modell Magyarországon is. A mostani nyugat-magyarországi fejlesztés az oktatás, a beszállítás, illetve a térség- és iparfejlesztés területén egyaránt tartogat még lehetőségeket magában.
Közös célok és remények
A térség vonzóvá, versenyképessé tétele, és a helyi vállalkozások megerősítése a legfontosabb feladata a projektnek, mely a szakemberek szerint látványos eredményeket produkálhat.
A térség elképzelés be is került a kormány növekedési terveibe, és külön szakemberek dolgoznak azon, hogy minden projekthez megtalálják a megfelelő forrásokat. A forrás nem feltétlenül anyagi támogatást jelent, hisz Szombathely például már felismerte, hogy szakképzett munkaerő nélkül nincs esélyük fejleszteniük a cégeknek. Az együttműködésen alapuló térségi iparfejlesztési program stratégiai tervezésében 5 munkacsoportban közvetlenül mintegy 70 szakértő vesz részt, további 100 munkatárs pedig közvetetten.
Szombathely-Szentgotthárd- Zalaegerszeg zónája egy három lábon álló új járműipari központ lehet. Mindhárom városnak megvannak a maga potenciái, de igazán nagyot alkotni akkor lehet, ha összefognak - ezt ismerte el a három város polgármestere. Mindhárom városban ugyanis a gazdaság gerince a gépipar, az elektronika, a mechatronika és a gépjárműgyártás, ezért stratégiai jövőjüket is ezekre a szektorokra kell építeni. A gondolatot tett követte, és kilenc hónap háttér munka után pénteken a nyilvánosság is megismerkedhetett a program várt és várható eredményeivel.
(Nemzetgazdasági Minisztérium, Tervezéskoordinációért Felelős Államtitkárság)