Az európai területi együttműködések közé tartozó interregionális programok az Európai Unió teljes területét lefedik, és elsősorban tapasztalatcserét szolgálnak. 2014 és 2020 között a 2007–2013 közötti időszakban működő négy interregionális program folytatódik: az INTERREG EUROPE, az ESPON 2020, az INTERACT III és az URBACT III). Az interregionális programokban EU–n kívüli országok is részt vehetnek.
Az INTERREG EUROPE Interregionális Együttműködési Program (2014–2020)
Az INTERREG EUROPE Program a 2000 és 2006 közötti INTERREG IIIC, majd a 2007 és 2013 közötti INTERREG IVC programok folytatása. A program általános célnak tekinti a résztvevő országok és régiók regionális politikája hatékonyságának növelését, továbbá a térségi regionális politikák végrehajtásában érdekelt partnerek közötti tudás– és tapasztalatcsere elősegítését. Az INTERREG EUROPE együttműködés lehetőséget biztosít arra, hogy a résztvevő országok intézményei tapasztalatcsere és hálózat–fejlesztési projekteket valósítsanak meg a prioritásokhoz illeszkedő témákban. Magyarország 2000 óta vesz részt ebben az együttműködésben, és a magyar partnerek aktivitása mindig kiemelkedő volt a térség országai között.
A 2007–2013 közötti INTERREG IVC program négy pályázati köre 204 nemzetközi együttműködési projekt megvalósítását támogatta. A projektek – a program időközi értékelésének tanúsága szerint – alapvetően eredményesek voltak és hozzájárultak a program célkitűzéseinek megvalósításához. Az INTERREG IVC sikereként értékelhető az is, hogy növelni tudta az INTERREG IVC együttműködések hatékonyságát a projekteredmények intenzívebb hasznosulását célzó új projekt–típus bevezetésével.
Az INTERREG EUROPE (2014–2020) programban az EU tagországok mellett részt vesz Norvégia és Svájc is. Az INTERREG EUROPE program társadalmi egyeztetésének folyamata az Operatív Program elkészítésének utolsó lépéseként 2014. január 10–én megkezdődött és március 21–én kerül lezárásra. A társadalmi egyeztetés célja a szélesebb szakmai közvélemény előzetes visszajelzéseinek megismerése és feldolgozása. A társadalmi egyeztetés az alábbi felületen történik.
Az operatív program tervezetével egyidejűleg elkészült a környezeti hatásairól szóló környezeti jelentés is, melynek véleményezésére az operatív program társadalmi egyeztetésének keretében van lehetőség:
INTERACT III
Az INTERACT III Program a hatékony irányításról és végrehajtásról szól, és – különös tekintettel az Európai Területi Együttműködés komplexitására – épít a határon átnyúló, transznacionális és interregionális együttműködések, valamint hálózatok által felhalmozott tapasztalatokra. Alapvető célja, hogy elősegítse az Európai Területi Együttműködési programok minél eredményesebb végrehajtását a résztvevő kulcsszereplők tapasztalatainak hasznosítása révén, azok valós igényeire koncentrálva.
ESPON 2020 Program
Az ESPON 2020 (Európai Területi Tervezési Megfigyelő Hálózat) Program az alkalmazott kutatásokat; az európai területi trendek, perspektívák és a politikai hatások elemzését; illetve hálózatfejlesztést és továbbképzéseket támogat az európai kutatóhelyek számára, a területfejlesztési stratégiák és programok alátámasztása érdekében, a versenyképesség és a kohézió témaköreiben. Az ESPON 2020 Programban az EU tagországok mellett Norvégia, Svájc, Izland és Lichtenstein vesz részt.
Az ESPON 2020 program társadalmi egyeztetésének folyamata az Operatív Program elkészítésének utolsó lépéseként 2014. március 4–én megkezdődött és április 2–án kerül lezárásra. A társadalmi egyeztetés célja a szélesebb szakmai közvélemény előzetes visszajelzéseinek megismerése és feldolgozása. A társadalmi egyeztetés az alábbi felületen történik.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)