Az Európai Bizottság az ETE programokat 2007–től az EU strukturális és kohéziós politikájának egyik fő célkitűzésévé emelte. Az Európai Területi Együttműködési Programok a 2014–2020 közötti időszakban a kohéziós politika 2. célkitűzése keretében valósulhatnak meg.
Az ETE programok más országokkal együttműködésben, többszereplős folyamat keretében kerülnek kialakításra és végrehajtásra, ezért tervezési és döntéshozatali mechanizmusuk eltér a pusztán hazai végrehajtású programokétól, melyre speciális uniós szabályok vonatkoznak.
Az ETE célkitűzés keretében a tagállamok közösen határon átnyúló, transznacionális és interregionális, alapvetően tapasztalatcserét szolgáló programokat dolgoznak ki.
„A 2014–2020–as programozási időszakban az Európai Területi Együttműködési Programok intézményrendszerével és tervezésével kapcsolatos felelősségi rend, feladatok és tárgyalási mandátum kialakításáról” szóló 1034/2013. (II. 1.) kormányhatározat szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium első helyen felelős a transznacionális és egyes interregionális programok intézményrendszerének kialakításáért, a tárgyalási mandátum képviseletéért és a programozó munkacsoportokban való magyar részvétel biztosításáért, valamint koordinációjáért. Tárcánk közreműködik a 2014–2020 közötti határ menti programok tervezésében is.
Bővebb információ a transznacionális programokról
Bővebb információ az interregionális együttműködési programokról
Bővebb információ a határ menti programokról
(Nemzetgazdasági Minisztérium)