A Nemzeti Fejlesztés 2030 - az Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepcióról szóló javaslat vitája november 20-án kezdődött a Parlamentben. Komoróczki István tervezéskoordinációért felelős államtitkár mai felszólalásában elmondta, a javaslat elsődleges célja a területi egyenlőtlenségek csökkentése és a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatása.
Komoróczki István kiemelte, az Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepció (OFTK) célja, hogy az ország fejlesztési és területfejlesztési politikája, a területi tervezés és az ebből eredő szabályozás összefüggő, egységes rendszert alkosson. Összehangolt fellépéssel, hathatós és következetes intézkedésekkel járuljon hozzá az ország dinamikus fejlődéséhez. A Koncepció hosszú távon, 2030-ig határozza meg hazánk fejlesztési irányait. E szerint, Magyarország 2030-ra Kelet–Közép Európa gazdasági és szellemi központjává válhat, a lakosság számára biztonságos megélhetést hozó, az erőforrások fenntartható használatára épülő versenyképes gazdasággal.
A térségi felzárkóztatási programok az előző Kormányok alatt csak kis mértékben járultak hozzá a területi egyenlőtlenségek csökkentéséhez, nem segítették elő a kiegyensúlyozott fejlődést. A Kormány már eddig is számos intézkedést tett ezeknek a negatív folyamatoknak a megfordítására. Az OFTK benyújtása ennek a cselekvés-sorozatnak a jelentős állomása. A Koncepció az eddigieknél hatékonyabban működő, áttekinthetőbb országos fejlesztési és területfejlesztési programot valósít meg.
Az államtitkár elmondta, az OFTK kiemelt szempontja a hazai fejlesztéspolitika és az Európai Uniós támogatások közötti összhang megteremtése. A nemzeti igényekből kiindulva 2014-2020 között meghatározza azokat a stratégiai fókuszokat, amelyek Magyarország hosszú távú céljait szolgálják. A nemzeti prioritások igazodnak az Európai Unió által megfogalmazott programozási keretekhez, melyeket érvényesíteni kell a hazai tervezés és végrehajtás során.
A Koncepció további feladata az ágazati és a területi tervek közötti összhang megteremtése. Az eddig egymástól elkülönítetten működő, önálló ágazati stratégiákkal és programokkal szemben a Kormány feladatának tekinti, hogy végre egységes keretbe foglalva, együtt kezelje a nemzeti fejlesztési és a területfejlesztési koncepciókat. Ezzel egy olyan harmonikus rendszer kialakítása a cél, amely már képes hozzájárulni hazánk dinamikus fejlődéséhez.
(Nemzetgazdasági Minisztérium)