A Nemzetgazdasági Minisztérium Turisztikáért Felelős Helyettes Államtitkárság kezdeményezésére - fókuszálva egy budapesti városnéző út során felmerülő problémákra - közös buszos utazáson vettek részt 2013. május 10-én a turizmus szakma legjelentősebb képviselői. A szakmai szervezetek saját területeik problémáit bemutatva keresték meg a Nemzetgazdasági Minisztérium Turisztikáért Felelős Helyettes Államtitkárságát, több szervezet a közlekedési és parkolási helyzet megoldását kérte. Dr. Horváth Viktória turizmusért felelős helyettes államtitkár azonnal felkarolta az ügyet, és megkeresésére a főváros is nyitottan és együttműködően reagált a budapesti városnéző utak minőségi javítására.
A pénteki közös buszos bejáráson Horváth Viktória, a tárca szakmai vezetője mellett a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége, a Magyar Beutaztatók Szövetsége, a Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete, a Magyar Idegenvezetők Szövetség képviselői és a Budapesti Közlekedési Központ vezérigazgató helyettese és munkatársai is részt vettek. A Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ turisztikai divíziója Máté Gábor vezetésével a város buszos bejárása mellett fontosnak érezte a dunai program- és szállodahajós helyzet bemutatását és problémáik megismertetését is, így a résztvevőknek hajós bejárást is szervezett az érintett dunai szakaszon.
Szentes Tamás főpolgármester-helyettes támogatását fejezte ki és kiemelt figyelemmel kezeli a kérdéseket, kéréseket és a rendelkezésére álló lehetőségek mentén minden szakmai segítséget biztosít, így az együttműködés a fővárossal több turisztikai témában is előremutató. Az út során a főváros képviselője tájékoztatta a résztvevőket több pozitív fejleményről. A szakmai szervezetek kérése alapján például a Hősök tere és a Vajdahunyad vára közé még idén zebra kerül kialakításra a tervek szerint, ezzel segítve a városi polgárok és a turisták közlekedését. Horváth Viktória üdvözölte, hogy a BKK intézkedett a buszparkoló kijelölése ügyében a Műcsarnok melletti területen, melyhez a tábla kihelyezése is megtörtént. A bejáráson több kérdés is tisztázódott, például, hogy a szállodahajók a jövőben sem lesznek Csepelre áthelyezve.
A „Budapest bejárás” tapasztalatait Turisztikáért Felelős Helyettes Államtitkárság a fővárossal és a szakmai szervezetekkel kiértékeli, megvizsgálják a pontos kéréseket és kompetenciákat. Egyes ügyekben a kerületi polgármesterek segítségét és együttműködését is kérni fogják, és megkeresnek minden szervezetet, akik a gyakorlati problémák orvoslásában még részt vehetnek.
A buszos utat - amelyre a buszt, a sofőrt és az idegenvezetőt Magyar Utazási Irodák Szövetsége biztosította - hajós dunai bejárás követte a Magyar Hajózási Országos Szövetség képviseletében Horváth István és Sztankó Attila vezetésével. A tanácskozás résztvevői így a helyszínen felmérhették és azonosíthatták a Duna használatával kapcsolatos problémákat is.
A Turisztikáért Felelős Helyettes Államtitkárság a jövőben is nyitottan áll a szakmai szervezetek különböző kéréseihez, és kész segíteni abban, hogy az érintett felek között hatékony párbeszéd alakulhasson ki. Hiszen közös cél, hogy a főváros turizmusa mind a látogatók, mind az itt élők számára minél zökkenőmentesebb legyen.
(Nemzetgazdasági Minisztérium, Turizmusért Felelős Helyettes Államtitkárság)