A területfejlesztésért felelős miniszterek hivatalos együttműködése 1989–ben kezdődött, amikor Nantes–ban megtartották első közös informális ülésüket. Pár évvel később, az 1993–as liège–i ülésükön a miniszterek úgy döntöttek, hogy kidolgoznak egy Európai Területfejlesztési Perspektívát (ESDP – European Spatial Development Perspective), melyet 1999–ben Potsdamban fogadtak el.
Az ESDP, mely az Európai Unió területi fejlődésének irányait határozta meg, jelentős lendületet adott az összeurópai területi kutatásoknak is. Az ESDP életre hívta ugyanis az Európai Területi Tervezési Megfigyelési Hálózatot (ESPON Program – European Spatial Planning Observation Network), mely hozzájárul az Európai Unió területpolitikája valós tények feltárásán alapuló, az európai területi folyamatok egységes értelmezéséhez és értékeléséhez.
Európai Területfejlesztési Perspektíva dokumentum letöltése magyarul
European Spatial Development Perspective dokumentum letöltése angolul
Az ESDP–re alapozva a miniszterek 2004 novemberében Rotterdamban már arra a kérdésre keresték a választ, hogy hogyan lehet a régiók eltérő területi adottságait és lehetőségeit az európai gazdasági növekedés és foglalkoztatás érdekében mozgósítani.
Erre a kérdésre próbál választ adni az Európai Unió Területi Agendája (Territorial Agenda of the European Union), amit 2007. május 25–én a német EU–elnökség keretében, a területfejlesztésért felelős miniszterek Lipcsében rendezett informális találkozójukon fogadtak el. A Területi Agenda beazonosította a legfőbb kihívásokat és az EU fejlesztésének területi prioritásait, továbbá az ezek érvényesítése érdekében szükséges intézkedéseket.
A dokumentum nagymértékben hozzájárult a tagországok és az Európai Bizottság azon törekvéséhez, hogy az Európai Unió strukturális politikájának gazdasági és szociális dimenziója mellett a területi dimenzió is megjelenhessen. Többek között ennek is köszönhető, hogy a területi szempontok egyre hangsúlyozottabban jelentek meg az uniós szintű dokumentumokban.
Európai Unió Területi Agendája dokumentum letöltése magyarul
Territorial Agenda of the European Union dokumentum letöltése angolul
A területi kohézió fontosságát hangsúlyosan jelenítette meg az Európai Bizottság „Zöld Könyv a területi kohézióról” (Green Paper on Territorial Cohesion) című vitaindító dokumentumában (2008), mely közös gondolkodást indított el az Európai Unió tagállamai között a téma fontosságáról, egységes értelmezéséről és alkalmazásának mikéntjéről. A Zöld Könyv szerint az európai régiók sokfélesége Európa gazdasági fejlődésének és versenyképességének fontos eleme. A Zöld Könyv társadalmi vitája során sok vélemény szorgalmazta az integrált fejlesztést, valamint a különböző ágazati fejlesztések közötti jobb összhang megteremtését.
Zöld Könyv a területi kohézióról dokumentum letöltése magyarul
Green Paper on Territorial Cohesion dokumentum letöltése angolul
A Lisszaboni Szerződés hatályba lépésével a területi kohézió a gazdasági és a társadalmi kohézió mellett a kohéziós politika harmadik dimenziójává vált. Ez új keretet ad az uniós szintű fejlesztéseknek, és a területi kohézió a kohéziós politika jövőjéről folytatott vita hangsúlyos témájává vált.
Ezt követően 2011–ben sor került a Területi Agenda felülvizsgálatára, melynek szükségességéről a területfejlesztésért felelős miniszterek még 2007–ben döntöttek és Magyarországot kérték fel, hogy 2011. első félévében tűzze elnökségi programjának napirendjére a Területi Agenda felülvizsgálatát. Így került elfogadásra 2011. május 19–én Gödöllőn az Európai Unió Területi Agendája 2020 (Territorial Agenda of the European Union 2020) dokumentum, valamint az azt megalapozó, „Az Európai Unió Területi Állapota és Perspektívái 2011” című háttérelemzés.
Európai Unió Terület Agendája 2020 dokumentum letöltése magyarul
Territorial Agenda of the European Union 2020 dokumentum letöltése angolul
Az Európai Unió Területi Állapota és Perspektívái 2011 dokumentum letöltése angolul
(Nemzetgazdasági Minisztérium)