A Közép-Európai Kezdeményezés (KEK) elnöki tisztét 2013-ban immáron harmadik alkalommal Magyarország látta el a KEK 1989. évi budapesti megalakulása óta. Az elnökségi program keretében június 6-án a Nemzetgazdasági Minisztérium szervezésében a Transznacionális tematikus turisztikai fejlesztések lehetősége címmel turisztikai szakértői konferenciára került sor Gödöllőn.

A résztvevők egyetértettek abban, hogy fontos tudni és érteni a turizmus gazdaságban betöltött valós jelentőségét, közös feladat, hogy ezt a szerepet nemzeti és nemzetközi szintéren is tovább erősítsék a döntéshozókban és a köztudatban egyaránt. A turizmus a közös fejlődés egyik legfontosabb és legkedveltebb eszköze.  A tapasztalatok őszinte cseréje nagyon fontos, a jó példák bemutatása és a konkrét tapasztalatokat kiértékelése útján könnyebben lehet előrehaladást elérni és eredményeket felmutatni. A szakmai együttműködést növeli az is, hogy a tagországok mindezek mellett közösen is pályázhatnak kisebb összegű KEK forrásokra.

A konferencia plenáris ülését Prőhle Gergely a Külügyminisztérium EU kétoldalú kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, valamint Dr. Horváth Viktória turizmusért felelős helyettes államtitkár nyitotta meg, hangsúlyozva, hogy a KEK országait mind a társadalmi, történelmi, gazdasági és kulturális okok arra predesztinálják, hogy egymással együttműködve fejlődjenek.

A turizmus az országhatárokon átívelő együttműködések közül talán a legkönnyebben kialakítható és megvalósítható terület. Egy-egy transznacionális turisztikai tematikus út, fejlesztési program, határokon át vezető kulturális útvonal, nemzeti park kialakítása kapcsán mindig könnyebb asztalhoz ültetni a feleket, mint bármely más témakörben. Nagyon fontos az is, hogy a tagországok egymás tapasztalatait megismerjék, mert ezekből lehet tovább építkezni. Sok esetben a jobb eredmény elérése, új célcsoportok, piacok megnyerése érdekében a korábban versenytársnak tekintett országokkal adott fejlesztés kapcsán szövetségre kell lépni, hogy versenyre lehessen kelni más országokkal.

Az ülés keretében előadások hangoztak el folyamatban lévő és már megvalósult nemzetközi projektekről, mint például a Daturway Programról, a római limes Duna mentén húzódó határvonalának turisztikai lehetőségeiről, a Vasfüggöny Útjáról, a Mária Útról. A KEK Titkárság tájékoztatást adott a projektek finanszírozásának keretrendszeréről is. A program délutáni részében három tematikus szekcióban – kulturális és gasztronómiai útvonalak, határokon átnyúló egészségturisztikai (kiemelten a fürdők) termékfejlesztése, turizmus és fenntarthatóság – folytatódott a munka. Szakértők érkeztek Szerbiából, Csehországból, Moldovából, Horvátországból, Lengyelországból, Belorussziából, Szlovéniából, Bulgáriából, de természetesen magyarországi előadókat is hallhattak a résztvevők.

A hivatalos programot követően a résztvevők a Lázár Lovasparkban tapasztalhatták meg a hagyományos magyar vendégszeretetet, a nap végén pedig a külföldön is egyre jobb hírnévnek örvendő kiváló magyar borokból kaptak ízelítőt.

A KEK és az ehhez hasonló turisztikai konferenciák a már meglévő kapcsolatok elmélyítése mellett új fejlesztési területeket is megnyithatnak az ország számára is, amelyek megvalósításához új partnerek bevonására is lehetőség nyílik. A Nemzetgazdasági Minisztérium Turizmusért Felelős Helyettes Államtitkárság támogatja és kezdeményezi minél több szakmai találkozó megrendezését. A turizmus Magyarország nemzetgazdaságának kiemelten fontos ágazata, melynek a kormány kulcsszerepet szán fejlesztéspolitikai, foglalkoztatási céljai megvalósításában. Az Új Széchenyi Terv kitörési pontjaként szereplő Gyógyító Magyarország – Egészségipari Program a turizmus számára is határozott irányokat jelölt ki, mivel a turizmus élénkítésén keresztül a foglalkoztatás és az érintett településeken élők életszínvonalának emelése egyaránt megvalósulhat.

(Nemzetgazdasági Minisztérium, Turizmusért Felelős Helyettes Államtitkárság)