Csizmadia Norbert – tervezéskoordinációért felelős államtitkár pénteken találkozott Rob Nail-el, a kaliforniai Szilícium völgyben található Singularity Egyetem vezetőjével, amelyet a Google egyetemeként is neveznek.

2008-ban a Google és NASA közösen létrehozták a Singularity Egyetemet (SU), hogy a legelőremutatóbb projekteket és innovátorokat támogassák és ezzel potenciálisan milliók életminőségén javítsanak. Annak érdekében, hogy ez a törekvés világszerte teret nyerhessen, a Singularity Egyetem útjára indította Global Impact versenyét, hogy a világ minden részéről bevonja az innovátorokat, kutatókat. A jelentkezőknek bizonyítani kell, hogy projektjük legalább egy millió ember életét képes jobbá tenni a következő három évben bármilyen exponenciálisan fejlődő technológia használatával.

Idén először rendezték meg a Global Impact versenyt Közép, Kelet és Dél-Európában, ahova nyolc országból ötvennégy pályázó keresett válaszokat az egészségügy, az oktatás és a biztonság legfontosabb kérdéseire. A nemzetközi zsűri kiválasztotta a hat legkiválóbb pályázatot, amelyek Bulgáriából, Csehországból, Lengyelországból és Magyarországról érkeztek. A döntést több szempont határozta meg: az ötlet eredetisége, megvalósíthatósága, az alkalmazott technológia képes-e választ találni az emberiség jelentős problémáira, illetve tud-e rövid vagy hosszútávon milliók életminőségén javítani.

Rob Nail a Singularity Egyetem vezetője kiemelte, fontos számukra, hogy a régióban Budapest adhat otthon a Global Impact versenynek. Csizmadia Norbert Államtitkár örömét fejezte ki és elmondta, hogy rendkívül jelentősek az innovációvezérelte megoldások, amelyben Magyarország az élen jár, elég, ha az elmúlt hónapok hazai start up eredményeire gondolunk. Csizmadia Norbert kérte, hogy ne csak a hat döntőbe jutott projekt, hanem a maradék 48 projekt is megismerésre kerülhessen, mert fontos Magyarország számára az innovatív kezdeményezéseket felkarolni. Felmerült a Nemzetgazdasági Minisztérium valamint a kaliforniai Singularity University későbbi szakmai együttműködésének lehetősége is. A megbeszélésen részt vett Szabó Csaba – a Singularity Egyetem magyarországi nagykövete is, aki egyben jelezte, hogy a versenyt 2013-ban is folytatják a régióban.

Délután az Amchmam szervezésében került sor a regionális döntőre, ahol 8 ország 6 versenyzője közül egy magyar projekt: Várnagy Priszcilla és csapata Be-novative nevű projektje nyerte a szílicium-völgyi Singularity University által szervezett első közép, kelet és dél-európai Global Impact versenyt. A győztes projekt, melyet több mint 50 pályázat közül választott ki a nemzetközi zsűri, a közösségi portálok mintájára alapozva hoz létre egy olyan kiber-teret, amelyben a globális közösség együtt gondolkodva, “brainstormingolva”, játékos kereteken belül fejleszthet tovább ötleteket.

(Nemzetgazdasági Minisztérium, Tervezéskoordinációért Felelős Államtitkárság)